Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Aktuality

Testování čtyřkolek - úvod do jejich světa

25.12. 2009

antabus biverkningar

antabus wiki

TESTOVÁNÍ ČTYŘKOLEK JOURNEYMAN

 

                  Jsem, nebo se za něj alespoň rád považuji, pravověrný motorkář. Endurista a cestovatel. Když před cirka třemi lety začal fenomén čtyřkolek, díval jsem se na něj poněkud přezíravě a nedůvěřivě. Za uplynulé roky se ukázalo, že čtyřkolky zřejmě nebudou jenom přechodnou módou, ale že se u nás usadí natrvalo. Je pravdou, že jsem se několikrát za řidítka čtyřkolky dostal, ale nijak mě to neuchvátilo. Říkal jsem si, že je to sice všechno hezké, ale nenacházel jsem dostatek důvodů, proč se o čtyřkolky zajímat podrobněji. Okolo mě však přibývalo a stále přibývá lidí a kamarádů, kteří se do čtyřkolky zamilovali a zcela jim propadli. Dokonce mám jednoho kamaráda, Pavla, který byl ještě před dvěma lety zcela jednoznačný milovník motorek, a nebylo víkendu, aby na své jednostopé lásce neseděl. Když však i on propadl zcela a bez výjimky čtyřkolkám a našim společným motovyjížďkám odzvonilo, začal jsem být obezřetnější. Stále jsem si pokládal otázku, co na nich všichni mají. Nakonec padlo na redakční radě rozhodnutí. I MotoRoute se rozhlédne po světě čtyřkolek a pokusí se najít styčné body mezi našim motorkářským a cestovatelským světem a světem čtyřkolek.

                  Jak bylo rozhodnuto, tak bylo i učiněno. Podívali jsme se do tohoto světa a k prvnímu seznámení jsme navázali přátelské vztahy s dovozcem čtyřkolek, společnosti JOURNEYMAN ČR (http://www.journeyman.cz/) Po schůzce, která ač byla plánována jako krátká a informativní, se nakonec protáhla na skoro tříhodinové povídání. Nakonec, sejdou-li se tři chlapi se stejnými zájmy, nelze očekávat strohost. Podstatný byl výsledek této schůzky. Budu pod dohledem statných čtyřkolkám vyvezen na celodenní vyjížďku na čtyřkolkách a až budu mít pocit, že jsem o čtyřkolkách všechno pochopil, dostanu nějakou i na testování domů. Takže se je na co těšit.

                 Potom jsem již nedočkavě čekal na slíbený email, kde bude termín a místo setkání. Připadal jsem si jako v Hollywoodských slaďácích, kdy hrdina čeká před monitorem svého počítače na obálku, která mu přináší elektronickou poštu od vyvolené. U mě to byla vyvolená kráska, ale ne ta dvounohá, ale čtyřkolová. A dočkal jsem se. Přišel mailík s místem a hodinou setkání. A protože se i počasí umoudřilo a tuhé mrazy polevily, sešel jsem se nakonec s lidmi od JOURNEYMAN ČR a jejich čtyřkolkami ve Vílanci u Jihlavy u dalšího fajn kluka, Michala, který tam čtyřkolky prodává. Nakonec, koukněte na  www.ctyrkolkyvysocina.cz .  Celá partička lidí se mi věnovala a vysvětlovala, jak se s čtyřkolkou zachází, jak se jezdí, co se řadí a co ne. Faktem je, že moderní čtyřkolka má stejný počet funkcí jako velice dobrý off-road. Zapínání pohonu 4x4, uzávěrky diferenciálu, možnost jet pomalu, nebo rychle. A k tomu přidejte palubovku jako u auta a máte komfort, který byste ani nečekali.

                 Po úvodním seznámení s jednotlivými čtyřkolkami, které se sešly, se nabalíme jako pumpy, neb venku sice není tak jak bylo v uplynulých dnech, ale přeci jenom mrzne, bylo okolo -6C. Nevěřili byste, že i v tomto mrazu se dalo vydržet víc jak pět hodin. Jedem natankovat a já se pomalinku seznamuji s tím, jaké to je jet na čtyřkolce. Pocit je to úžasný, a pokud jste milovníci smyků, tedy těch řízených, tak sníh a čtyřkolka jsou úžasnou kombinací. Přemístíme se na motocrossovou trať a vše, co následovalo, bylo úžasné. Zjistil jsem, že čtyřkolka nejenom, že umí jezdit po všech čtyřech kolech, ale také jenom po dvou zadních kolech a ti, kdo to fakt umí (že Michale), tak i na dvou kolech jako ta motorka, ale také umí plavat a dokonce létat. Nijak daleko, ale když jste za řidítky, tak se vám to zdá jako mezikontinentální let a ne hupsnutí na hrbu tratě. Pokud nerozumíte, nevadí, koukněte na obrázky. Jak jsem se zmínil, bylo to zasvěcení poctivé a obšírné, trvající víc jak pět hodin. Nebudete věřit, jak mi tom chutnala svíčková se šesti. Chlapi chápou, ženy se optají. Chlapů. Svých.  

 

                  Co závěrem? Myslím, že svět čtyřkolek prolne do světa našeho magazínu a i na stránky našeho webu. Můžeme vám již nyní slíbit, že najdete nejenom klasické testy čtyřkolek a to nejenom pracovních či sportovních, ale také nové kategorie čtyřkolek, které jsou upraveny na použití na silnici. Také vám přineseme povídání o tom, jak a kam lze na čtyřkolkách cestovat a jak zprostředkovaně od přátel a kolegů, kteří na čtyřkolkách již někam vyrazili, ale také od redaktorů MotoRoute. Pokusíme se najít, společně s vámi, nelehkou odpověď na lehkou otázku „PROČ?“ A třeba se nám tento, pro nás nový, svět podaří lépe pochopit a najít v něm to krásné, co tam již jiní objevili.

                 Budeme rádi, pokud nám napíšete, jak se vám bude toto rozšíření vašeho/našeho webu a magazínu líbit a případně i to, co byste rádi o čtyřkolkách našli. Uděláme vše, abyste byli spokojení a rádi si o všem četli.

                 Petr  Benke

 

 čtyřkolka a sníh
čtyřkolka a sníh
koupeme se i v zimě
koupeme se i v zimě
koupeme se i v zimě
koupeme se i v zimě
létající Čestmír
létající Čestmír
příkop a jeho překonání
příkop a jeho překonání
trocha klidu na sněhu
trocha klidu na sněhu
vzdušný přesun na čtyřkolce
vzdušný přesun na čtyřkolce
zimní koupel je fajn
zimní koupel je fajn

Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor