Nacházíte se: CESTOVATELSKÁ PORADNA / Informace o zemích

Cestujeme do Střední Asie

Martin Pouba, 9.12.2010

Cestujeme do Střední Asie - shrnutí základních informací pro cestovatele

(tyto informace navazují na dvoudílný cestopis, uveřejněný v MotoRoute č. 5 a 6/2010)

 

 

 

 

Přibližné ceny benzínu v CZK za litr (2010):

Slovensko 33,-
Maďarsko 35,-
Rumunsko 25,-
Bulharsko 27,-
Turecko 47,-
Írán 7,-
Turkmenistán 3,-
Uzbekistán 19,-
Kazachstán 17,-
Rusko 22,-
Ukrajina 24,-

Ceny potravin jsou přibližně shodné s těmi našimi. Obecně platí – čím východněji, tím levněji.

Pro pobyt v Kyrgyzstánu poblíž čínských hranic je nutné mít povolení (permit). Vydává se v Biškeku, Taškentu nebo v Almaty. My jsme ho sehnali za pomoci CK Rajbas a Honzy Odehnala u nás za 20 EUR/osobu.

Pro cestu do Íránu musíte mít sjednaný Karnet. Je lépe si ho vyřídit u nás a zaplatit kauci 6 000,- Kč, která vám bude po návratu vrácena. Íránci jsou celkem příjemní, nevěřte západní propagandě.

Turkmenistán již nevyžaduje při cestování po zemi doprovod, ale celníci vám vytyčí na hranicích průjezdní trasu. Její nedodržení je při výstupu jen drobným přestupkem, který vyřeší malý úplatek. V zemi a především v její metropoli je přísný pořádek a čistota. Policie i celní správa fungují skvěle.

Uzbekistán je znám tím, že každý čtvrtý občan je buď policajt, nebo jiný státní orgán podobného ražení. Snaží se vydělat si, jak to jde a vyžadují úplatky. Pokud jste si jistí, že jste přestupek neudělali, nic jim nedávejte a opište si jejich služební číslo. Zabírá to.

Kazachstán je obrovský, státní správa si nezadá s tou uzbeckou. Vyhýbejte se velkým městům a ožralům. Pozor, kazašské cesty jsou velmi zrádné!

Rusko je Evropa, vše zde funguje. Ovšem mnohdy za více než evropské peníze. Hranice s Kazachstánem jsou vzhledem k drogové cestě přísně střežené. Obrňte se trpělivostí.

Na Ukrajině dávejte pozor na policajty a nedávejte jim moc peněz. Předem si zjistěte výši úplatků.

 

Pár GPS bodů:
Pokud budete mít štěstí a stihnete shlédnout Pekelnou bránu ještě před jejím zasypáním, hodí se vám její souřadnice. Darvaza – Turkmenistán:
40 10,599 N
58 23,600 E
Kandovan – skalní byty nedaleko íránského Tabrízu:
37 47,155 N
46 13,105 E
Bivak u jezera Ysyk Kol – Kyrgyzstán:
42 35,884 N
78 08,889 E

Závěrem bych chtěl uctít památku našeho přítele, který se stal součástí našeho teamu při cestě do Sýrie – „Směr Mezopotámie“ a části výpravy na Aljašku – „Stezkou zlatokopů na Aljašku“. Roman Šťastný již není mezi námi...


Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor