Nacházíte se: CESTOVATELSKÁ PORADNA / Informace o zemích

Na motorce po Norsku

Jana Mlýnská, 5.3.2012

Norské království se rozkládá na Skandinávském poloostrově západně od Švédska. Mnoho českých motorkářů, kteří chtějí tuto zemi procestovat, využívá k příjezdu do země trajektu z Kielu do Osla. Téměř šestisettisícové hlavní město Norska se tak postupem času stalo oblíbeným výchozím bodem pro většinu bikerských cest.
I ten, kdo preferuje organizované skupinové cesty, najde dnes na internetu již pěknou řádku nabídek. Organizované cesty bývají však omezené určitým počtem účastníků, nejčastěji od čtyř do devíti. K doplňkovým službám, které tyto agentury poskytují, patří přejezd na Oslo se snídaní či večeří formou bufetu a též zajistění jídla na cestě (toto bývá často vařeno společně na stanovištích), cestovní kartu v chatách nebo penzionech a služby cestovního manažera. Na řidiče jsou pak kladeny požadavky, aby dokázali opravdu zvládnout své stroje na mokré vozovce, stejně jako v ostrých zatáčkách. Pokud však nejste příznivcem organizovavaných výletů a podnikáte raději vše na vlastní pěst, není v Norsku nijak komplikované vyhledat si na trase vlastní ubytování. Nabídek je na internetu nepřeberné množství.
K dalším cílům, které motorkáři v Norsku vyhledávají, bude zcela jistě patřit Bergen, se svými 220 000 obyvateli druhé největší město Norska, které se nachází na západní části norského poloostrova, v oblasti Byfjorden, a je považováno za nejdeštivější město světa. Ale i přesto je to jedna ze stěžejních atrakcí v zemi, a to nejen kvůli své světoznámé přístavní čtvrti Bryggen, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale i kvůli 280 původním hanzovním dřevěným domkům, jež jsou v přístavu k vidění.
Asi 280 km severovýchodně od Bergenu leží známý, jen 15 km dlouhý Geirangerfjord, který je zapsán spolu s Naroyfjordem pod společným označením „Západonorské fjordy“ na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K dalším známým norským atrakcím patří vodopády „Sedm sester“ či „Svatební závoj“.
Také estráda Trollstigen, která je velmi oblíbeným cílem mototuristů a má jedenáct ostrých zatáček, je výzvou pro motocyklisty.
Známé vrcholy Bispen (1450 m n.m.), Kongen (1641 m n.m.) a Dronninga (1701 m n.m.) se pak nacházejí na zajímavé trati, která je však otevřena jen od zhruba poloviny května do konce září.


Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor