Nacházíte se: CESTOPISY / Jednodenní výlety

TIP - Motomuzeum Rabakov

Jiří Bašný, 14.12.2010

Východně od Mladé Boleslavi a severně od rozsáhlého komplexu jabkenických lesů leží malá, ničím nevýrazná, spíše tichá a nenápadná vesnička Rabakov. Jak se tam dostat? Ze severu je možné sjet u Sobotky ze spojnice Mladá Boleslav – Jičín na Dolní Bousov a dále na jih po 279 do obce Domousnice. Sem lze dojet také silnicí 280 z Mladé Boleslavi nebo z Kopidlna na hlavní silnici Poděbrady – Jičín. Každopádně, z Domousnice se dáte jižním směrem po 279, je tu železniční přejezd a další cedule již hlásá: Rabakov. Projedete téměř celou ves a skoro na výjezdu se po pravé straně objeví malý poutač, společně s vysoko vystavenou známou siluetou Jawy. Jste na místě.
Z jihu se do Rabakova lze dostat od Lysé nad Labem, Nymburka či Poděbrad po husté a relativně dobře značené síti místních silniček (z popisu cesty bych se zbláznil – a vy taky…).
Jelikož se jedná o soukromé muzeum, tak má otevřeno o víkendech od jara do podzimu, jinak je možná prohlídka jen na základě předběžné osobní domluvy. Majitel, restaurátor a průvodce v jedné osobě, bývalý dlouholetý pracovník Jawy pan Micík, se s Vámi dozajista domluví na vyhovujícím termínu.
Expozice je umístěna v rekonstruované a postupně dostavované hospodářské části typického venkovského zemědělského stavení a je (samozřejmě – vzhledem k osobě majitele) zaměřena na motorky Jawa. Díky nezměrnému úsilí je tu obsažena prakticky celá produkce sériových mašin. Kromě nich je tu i několik prototypů nikdy produkčně nerealizovaných modelů, část je věnována i sportovním motorkám, tedy především endurům a plochodrážním speciálům. Na visutých policích je návštěvníkovi k prohlídce připravena slušná kolekce všech možných „padesátek“ (dachlů, pincků, staďáků a jak že se tyhle stroje vůbec nazývaly a nazývají), co jich náš průmysl od války vyprodukoval.
Z „nejawských“ exponátů lze vyzdvihnout legendární Čechii, no a z těch „příbuzných“ je tu Velorex, ne ale ten známý „hadrák“ (co nebourá, ale leští…), ale jeho čtyřkolý mladší brácha.
Celkově lze návštěvu sice menší, ale obsažné a „našlapané“ expozice jen a jen doporučit. Rozhodně tu získáte přehled o době, kdy české motorky byly na výši a svět se od nás mohl učit (a taky učil…). Navíc se seznámíte s vynikajícím člověkem i motorkářem do morku kostí. Na prohlídku počítejte minimálně hodinu, daleko spíše dvě.
No a co s načatým dnem? Jet se někam fajnově projet. Nabízí se tu jednak rozlehlá a nezindustrializovaná oblast rozsáhlého komplexu Svatojiřského lesa jižně, a nebo se vydat směrem severním, kde Vás za Dolním Bousovem a Sobotkou čeká oblast Českého ráje. No a tam je nádherných zatáčkových silniček hafo, jen si vybrat.
 


rabakov_022.JPG
rabakov_022.JPG
rabakov_023.JPG
rabakov_023.JPG
rabakov_024.JPG
rabakov_024.JPG
rabakov_025.JPG
rabakov_025.JPG
rabakov_026.JPG
rabakov_026.JPG
rabakov_027.JPG
rabakov_027.JPG
rabakov_028.JPG
rabakov_028.JPG
rabakov_031.JPG
rabakov_031.JPG
rabakov_033.JPG
rabakov_033.JPG
rabakov_034.JPG
rabakov_034.JPG
rabakov_036.JPG
rabakov_036.JPG

Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor