Normfest

 


Nacházíte se: CESTOPISY / Jednodenní výlety

TIP - Skanzen dřevěného uhlí

Jiří Bašný, 8.2.2010

Máte rádi mňamky na grilu? Že ano? Tak co je třeba k řádné grill-párty? Masíčko, pitivo, jasně, ale pakliže nejste zarputilými propagátory zdravé výživy, tak budete potřebovat i dřevěné uhlí. Znáte ho z pytlů koupených u pump nebo v hypersupermarketech. Ale víte, jak se do těch pytlů dostane? Ty, které tohle zajímá, zvu na projížďku s cílem hluboko v křivoklátských lesích.

Křivoklátsko najdete na západ od Prahy, velmi zhruba mezi Kladnem na severu, Rakovníkem na západě a Berounem na jihu. Na mapě je tato oblast patrná na první pohled, ze všeho nejdřív uvidíte velký zelený flek. Ten dává tušit, že dnešní výlet se bude odehrávat ve stínu lesních velikánů.
Oblast kolem bývalého královského hradu Křivoklát je doslova protkána úzkými a občas značně zatáčkovitými okreskami. Ty víceméně sledují původní lesní cesty, takže o zábavu i potěchu oka je vystaráno.
Na severovýchodním okraji lesního komplexu leží malá vesnička Lhota. Z Prahy se do ní dostaneme nejlépe výjezdem po staré karlovarské výpadovce, za Jenčí uhneme vlevo a kolem zbrusu nového areálu Řízení letového provozu se dostanete do Unhoště. Tu projedete a budete pokračovat dál podle směrovek na Křivoklát až do Horního Bezděkova. Na jeho konci je nutné opustit hlavní silnici, zahnout vpravo a přes Dolní Bezděkov dorazit až do Lhoty. Tu taky projedete přímo, les již je na obzoru. Na jeho hranici zahnete vlevo na lesní cestu a cíl je již patrný, je jím areál firmy Cyrus, vyrábějící dřevěné uhlí (GPS WGS84 - N50 04 48.9 E13 59 29.5).
Ze severu je nejlepší přístup z Lán, odkud vede hlavní silnice do Nižbora a Berouna. Z ní odbočíme vlevo na druhé křižovatce, nepříliš kvalitní silnička nás protáhne lesem, a na jeho kraji najdete vpravo skanzen. Stejným postupem se dá přijet i z jihu od Nižboru. Západní přístup od Rakovníka je nejlepší přes Křivoklát a Zbečno, pokračujete dále na Unhošť a v osadě Luby odbočíte vlevo na Lány, pak již první odbočkou vpravo a jste v cíli také.

V areálu firmy je kromě haly a skladu, kde se dodnes vyrábí a balí dřevěné uhlí pro milovníky grilování, vybudována malá naučná stezka. Ta zájemce pomocí infotabulí a mnoha exponátů seznámí s dějinami výroby dřevěného uhlí na Křivoklátsku, s různými typy milířů, objasní procesy, při kterých se z polen tvoří dřevěné uhlí, a v neposlední řadě ukáže i drsné podmínky, za kterých kdysi uhlíři žili a pracovali. Na konci si pak můžete prohlédnout několik druhů karbonizačních pecí, ve kterých se dodnes zužitkovává dříví z okolí.
Na závěr prohlídky nelze než doporučit posezení u prostých stolů a ochutnání nějaké té specialitky, připravené, jak jinak, než na grilu rozpáleném tradičním produktem. A že si pochutnáte, na to si můžete klidně vsadit (redakčně vyzkoušeno:-)).
Případný výlet si můžete prodloužit, cílů i příjemných silniček je kolem více než dost. Kromě Křivoklátu lze navštívit Lány s prezidentským zámkem a muzeem sportovních aut nebo přehradu Klíčava u Zbečna, k projetí láká silnička vedoucí údolím Berounky až do Skryjí či bezcílné toulky okreskami jižně od Křivoklátu.

Jiří Bašný

Info najdete na:
http://www.volny.cz/skanzen_lhota/
http://www.turistika.cz/lok/lokality_detail.php?cl=9242
 


cyrus_01.JPG
cyrus_01.JPG
cyrus_02.JPG
cyrus_02.JPG
cyrus_03.JPG
cyrus_03.JPG
cyrus_04.JPG
cyrus_04.JPG
cyrus_05.JPG
cyrus_05.JPG
cyrus_06.JPG
cyrus_06.JPG
cyrus_07.JPG
cyrus_07.JPG
cyrus_08.JPG
cyrus_08.JPG
cyrus_09.JPG
cyrus_09.JPG
cyrus_10.JPG
cyrus_10.JPG
cyrus_11.JPG
cyrus_11.JPG
cyrus_12.JPG
cyrus_12.JPG
cyrus_13.JPG
cyrus_13.JPG
cyrus_14.JPG
cyrus_14.JPG

Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor