Nacházíte se: CESTOVATELSKÁ PORADNA / Cestovatelská a expediční výbava

Motonavigator BT-TX: První dojmy

Jurek Hueber, 22.6.2011

Vzpomínám si, když se několik málo let zpět objevily na trhu první navigace. Stály spoustu peněz a na motocyklech byly prakticky k nepoužití, neboť nebyly vodě odolné. Pokud jste je přece jen používali, po roce ježdění se většinou poškodily otřesy, popřípadě vlhkem, či jiným způsobem docházely často ke svému konci. Byly nepřesné a mnohdy nutily k odbočení do polí, řek či lesů. Byl jsem tehdy jednoznačně proti nim, neb jsem zastával názor, že motorkář a cestovatel si má při hledání cesty vystačit vždy jen s mapou, kompasem a vnitřní intuicí.

Časem však díky konkurenci docházely tyto přístroje k novým a novým změnám, modernizacím a prakticky zevšedněly. Výrobci začali pamatovat též na nás, motorkářský národ a počali vyvíjet i navigační přístroje, určené specielně pro motocykly, byť jejich cena byla a stále je značně vysoká. Bohužel, ani mně se nezdařilo obejít se bez této vymoženosti a jednoho dne mne toto zařízení rozšířilo vybavení motocyklu, stávaje se tak běžným doplňkem a věci praktickou, tak jako mobilní telefon, či jakákoli jiná věc moderního člověka.
I počal jsem brázdit silnice české i zahraniční, užíval s navigací běžné radosti i strasti a pronikal do tajů navigační filosofie. Tu a tam mne vracela zpět, tu a onde na ní cesta mizela, jindy zas byla navýsost přesná. Naučil jsem se ji vnímat jako skvělého pomocníka a ve spolupráci s mapou byl s ní maximálně spokojen.

Ta spokojenost však byla jen do té doby, než se mi dostalo nabídky šeferedaktora našeho časopisu, zda bych neodzkoušel navigaci Motonavigator BT-TX, která by vzhledem k ceně i kvalitě mohla konkurovat navigacím dražším. Jak praví staré přísloví: „Kdo zkusí, ten musí.“ Dnes vidím určité rozdíly a i když mám za to, že čím kvalitnější navigace, tím lépe, po prvních testech a prověřováních při jízdě zastávám též názor, že to nemusí být navigace právě nejdražší.
Nabídku redakce jsem přijal, jelikož mi nabídli možnost odzkoušet tohle zařízení společně s bluetooth (tedy bezdrátovými) interkomy. No a protože se v létě chystám na cestu po Evropě dolů na jih, bude navigace jistě dobře prověřena nejen povětrnostními podmínkami, ale i z hlediska funkčnosti map. Zvláště bude-li porovnávána více názory a společně s navigacemi nejdražšími. Nyní však alespoň první dojmy z počátku testu.

Navigace mi přišla poštou spolu s interkomy v prakticky baleném provedení. Po prvním doteku jejího pláště mne zaujal její povrch - je celá pogumovaná a příjemná na dotyk. Jak bude tento povrch vypadat po půlročním testování, uvidíme. Mí policejní kolegové používají podobně potažené přístroje, u kterých se však po roce užívání projevují určité odřeniny. Nutno však podotknout, že policejní přístroje jsou používány 24 hodin denně.
Navigace je jednoduchá na ovládání, byť má mnoho funkcí a bližší popis jejího praktického programu zde nyní nebudu uvádět. Je vybavena systémem IGO, o kterém je známo, že patří k jedněm z nejlepších na světě. Tento názor potvrdili i pánové v prodejně zastupující značky Garmin a TomTom, jejichž názory a vlastní posouzení budou uvedeny později. Co se týče softwaru IGO, vzhledem k jeho rozšíření v mobilech a PDA není problém najít na internetu specializovaná fóra, kde se dozvíte odpovědi na všechny otázky.
Navigace obsahuje mnoho informačních bodů a témat. Bohužel, i když aktualizace map je z podzimu 2010, ani zde jsme se nevyhnuli tomu, že mezi čtyřiceti hotely v jednom městě jsou dva z nich již deset let neexistující. Je to zanedbatelné, nicméně je potřeba pro objektivitu uvést.
Navigace pěkně vodí, je rychlá a má příjemné barvy displeje. Je vidět na slunci a díky stříšce, která vytváří nad displejem stín, je její svit ještě lepší. Vlastní nabití vydrží asi čtyři hodiny, takže je nutno ji mít zapojenu na zdroj vozidla.
Oproti běžným navigacím je testovaný výrobek kreativnější. To znamená, že si nachází praktičtější cesty tak, jak je zadáte dle Vašich požadavků, ať už kola, či vozidla, či jiných možností nabídky přístroje. Mapa se jeví velmi podrobná a dobré porovnání bude vyzkoušet ji na zapadlých vojenských cestách Šumavy a lesů okolí Pohorské Vsi, kde máme zkušenost, že se běžné mapy zcela ztrácely.

K současným nedostatkům a nejslabším místům patří zatím technické provedení držáku navigace. Držák je prostě nevhodný a kazí dojem z celého přístroje. Již se ale konají přípravy k výrobě držáku nového. Dosavadní držák nejenže pro velikost upevňovací svorky znemožňuje umístění přístroje na motocykly BMW, kde jej, pokud nemáte přizvednuty řídítka, neumístíte, ale má také spoustu dalších nedostatků. K nejpodstatnějším patří bezesporu jeho kmitání, a to i na zcela obyčejných okreskách. Výrobce sám udává, že držák není vhodný do terénu. K námi testovanému držáku můžeme doplnit, že držák není vhodný prakticky vůbec. Pro naše potřeby jsme proto uzpůsobili potřebný gumový mezikus, našroubovali navigaci na běžný držák dodávaný firmou SW-Motech a bylo po problému.

Pozn. redakce: Další várka navigací již bude mít jiný držák kompatibilní se systémy RAM Mounts a SW-Motech, všichni dosavadní majitelé budou osloveni a budou mít možnost si tento držák zakoupit za symbolickou cenu.

Přístroj má pevné vyvedení drátů a je potřeba kabeláž buď opatřit koncovkou do zástrčky 12 voltů, nebo jej napojit přímo na zdroj elektrické energie vozidla, samozřejmě dle instrukcí zkušeného elektrikáře a za užití pojistky proti přepětí a zkratu.
Navigace je opatřena bluetooth systémem, takže ji lze bezdrátově připojit na sluchátka do přilby. Tuto možnost jsme zatím vyzkoušeli jen zběžně a neshledali žádný problém. Navigační hlasy lze vybrat z několika druhů a díky bluetooth vás například Zuzana provede všemi ulicemi města a bezpečně přivede tam, kam budete požadovat (tedy myšleno jen v oblasti navigace ).
Pokud jedete se spolujezdcem a za pomoci komunikátoru spolu komunikujete, hlas navigace slyší pouze řidič a v tuto chvíli není možnost komunikace se spolujezdcem. Stejně tak je odpojen spolujezdec od příjmu telefonního hovoru, kdy komunikujete jen Vy a volající. Spolujezdec neslyší jak volajícího, tak ani Vás a pochopitelně jej neslyšíte ani Vy. Jakmile volající telefonní přístroj zavěsí, bluetooth komunikátor mezi Vámi a spolujezdcem je opět aktivní. Toto neplatí v případě hlasu navigace.
Máme k dispozici bluetooth systém od stejného výrobce, jako navigace. Zatím není v prodeji, ale po dalším testování bude brzy uvolněn na trh, přičemž cena má být velice příznivá (pozn. red. - 3000 Kč za sadu pro 2 osoby). Navigace funguje dobře také ve spojení s Interphone F4, nekomunikuje však s F3 ani Nolan N-Com.

K nesporným kladům navigace patří její příznivá cena, kdy přístroj za sumu 5000,- korun nabízí poměrně dostatek kvality. Pochopitelně je potřeba, aby výrobce dostatečně upravil a vyvinul námi připomínané nedostatky, a poté bude tato navigace naprosto bezkonkurenční ve své třídě.
Těšíme se na další části testu a jistě brzy poinformujeme, jak se nám přístroj osvědčil na delších cestách.

Navigace se dá zakoupit zde:

Motonavigator BT-TX


Nový držák s RAM-kompatibilní koulí
Nový držák s RAM-kompatibilní koulí
Uchycení SW-Motech na nádrži
Uchycení SW-Motech na nádrži

Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor