Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Tiskové zprávy

Evropský festival Route 66

31.7.2018

Město Zlín bude hostit 2. ročník evropského festivalu, který se věnuje legendární americké silnici Route 66. Uskuteční se od 10. do 12. srpna 2018 v prostorách Baťova institutu ve Zlíně.

Evropské setkání fanoušků nejslavnější silnice světa přímo navazuje na mnohaletou tradici celoamerických festivalů Route 66, které se každoročně konají vždy v některém z měst na staré šestašedesátce. Jedná se o mimořádně oblíbené akce, kterých se účastní obrovské množství návštěvníků z celé Ameriky.

„A právě proto, že světová popularita Route 66 neustále každým rokem roste, logickým vyústěním tohoto trendu se stala myšlenka uspořádat festival i v Evropě. Organizace byla svěřena nám, což je velká pocta a zároveň velký závazek,“ prohlásil Zdeněk Jurásek, prezident České asociace Route 66 a velký propagátor této „Matky cest.“

Program festivalu nabídne celou řadu přednášek, besed, promítání filmů i koncertů. V doprovodném programu pak zaujme své místo i výstava s názvem „České stopy na Route 66“. Chybět nebude ani přehlídka amerických veteránů nebo unikátních či speciálních amerických motorek.

Hlavní hudební hvězdou festivalu bude legendární rocková kapela Ten Years After, účastník Woodstocku v roce 1969.

„Toto kvarteto, které vzniklo v roce 1967 v Anglii, patří k nejslavnějším skupinám rock n’ rollové historie. Jejich vystoupení ve Zlíně v rámci festivalu bude pro návštěvníky jistě neopakovatelným zážitkem,“ doplnil Zdeněk Jurásek.

Celosvětovou popularitu této kapely nastartovalo nezapomenutelné vystoupení na festivalu Woodstock v roce 1969. Úchvatné kytarové sólo a vynikající výkon celé kapely v písni I’m Going Home byl zachycen v oscarovém dokumentárním filmu a stal se jedním z hlavních hitů celého festivalu. Ten Years After v dalších letech opakovaně bodovali v anglické i americké hitparádě a jejich alba se pravidelně prodávala po milionech.

K padesátému výročí existence kapely vyšlo nové album The Sting In The Tale, které na svém celosvětovém turné propagují.

1. ročník evropského festivalu se uskutečnil v červenci 2016 v německém Ofterdingenu. Tato premiéra dopadla velice úspěšně – přilákala velké množství fanoušků nejen z Německa a dalších evropských zemí, ale přijeli také zástupci asociací Route 66 z USA.

Route 66 byla původní mezistátní dálnicí v americkém dálničním systému, kam byla zařazena 11. listopadu 1926.
Vedla z Chicaga přes Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii, kde v Los Angeles končila. Měřila téměř 4000 kilometrů.

Route 66 byla postupně nahrazena soustavou moderních silnic, takzvaných „interstates“ a oficiálně vyřazena z amerického dálničního systému 27. července 1985. Drtivá většina původní Route 66 je ale dále používána pro místní dopravu a jen asi 15 procent bylo překryto novými dálnicemi. Díky snaze nadšenců došlo v 90. letech k renesanci staré „šestašedesátky“ jako nostalgické historické trasy, ideální pro poznávání Ameriky.

Česká asociace Route 66 byla založena Zdeňkem Juráskem v roce 2007 ve Zlíně. Pořádání 2. ročníku Evropského festivalu Route 66 podporuje Zlínský kraj, Město Zlín a Velvyslanectví USA v Praze. Koncert Ten Years After i celý Evropský festival Route 66 je pro všechny návštěvníky zdarma.

Veškeré informace naleznou fanoušci na www.route66festival.eu a www.facebook.com/route66festival.eu