Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Tiskové zprávy

Honda CL500 pro rok 2023

Honda a redakce MotoRoute, 10.11.2022

Nová Honda CL500 se nese v duchu bohatého retro stylu inspirovaného modely řady CL z let šedesátých a sedmdesátých.

Stroj je vybaven motorem z řady Honda CB500, který je vhodný i pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, využívá nový lichoběžníkový rám z ocelových trubek, odpružení s dlouhým zdvihem a efektní kombinaci 19- a 17palcového předního a zadního kola.

Stroj je určen pro náročný městský provoz, nezalekne se však ani lehčího terénu. Mimořádně atraktivní styl je bohatý na detaily, jako je zaoblená palivová nádrž, kolenní chrániče, gumové manžety vidlice, či zvednutý tlumič výfuku se dvěma koncovkami s perforovaným ochranným krytem. Veškeré osvětlení je tvořeno LED diodami, přístrojový panel je vybaven inverzním LCD displejem a čtyři moderní barevná provedení nechávají CL500 v davu ještě více vyniknout.

Honda CL 500

 

1. Úvod

Společnost Honda má dlouhou historii výroby strojů s nižším zdvihovým objemem, které jsou navrženy na míru jezdcům po celém světě. Výsledkem kombinace snadné ovladatelnosti, živého motoru, dostupnosti a výrazné individuality jsou motocykly, které pro své majitele postupem času znamenají stále více.

CL z let šedesátých a sedmdesátých sloužily řadu let k závodům, k běžným jízdám i k prostému potěšení. Přitom prokázaly, že lehký motocykl s terénní dynamikou dokáže být zábavný i ve městě, a jeho styl s vysokým rámem a vzhůru mířícími výfuky se později stal ikonou pro mnoho jezdců 21. století.

Po pěti dekádách, konkrétně v roce 2018, do modelové řady značky Honda přibyl CMX500 Rebel určený pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2. Tento model se ihned stal mimořádně populárním nejen díky kombinaci tradičních a moderních prvků, ale především díky mimořádně širokým možnostem jeho dalších úprav. A jako celek tvořený motorem, podvozkem a vzhledem se stal neodolatelným pro zástupy mladých jezdců a v posledních dvou letech se v tichosti stal nejprodávanějším custom motocyklem v Evropě.

O pět let později nastal čas na něco nového a pro modelový rok 2023 značka Honda znovu představuje stroj, který hrdě nese označení CL –? pro jezdce, kteří se rádi trochu odlišují. CL500 do velké míry čerpá inspiraci z původního modelu CL72. Má ten správný vzhled, správný motor i odolnost, díky nimž se skvěle hodí do drsného městského provozu. A pokud se týče možností přizpůsobení, ty jsou omezeny pouze představivostí majitele. U tohoto stroje žádná jiná omezení neexistují.

Pan Hiroshi Furuse, vedoucí projektu CL500, Honda R&D Japonsko:

„Model CL500 jsme vyvinuli jako stroj, který svému majiteli umožní skutečně vystoupit z davu, a zároveň mu dává prostor k sebevyjádření. Mladá generace ho může bez váhání používat a vychutnávat si ho v každodenním životě, neboť je navržen tak, aby se stal radostnou a nedílnou součástí životního stylu. I ve standardním provedení má jeho off-road silniční styl vizuální kouzlo, které jej odlišuje od všech ostatních modelů značky Honda. A navíc může své majitele skutečně inspirovat k tomu, aby se při jeho úpravách vydali jakýmkoli směrem.“

 

2. Informace o modelu

Vývojový koncept uplatňovaný od počátku projektu CL500 byl nazván „Vyjádřete sami sebe“. Vzhledem k zaměření na mladou populaci, pro kterou je důležitý styl, byl tento model navržen tak, aby přesně zapadl do životního stylu svého majitele, a aby zvládl každodenní dojíždění do práce, dlouhé víkendové vyjížďky, ale dokonce i lehký terén –? a aby při tom upoutal pozornost.

Přesně jak by tomu mělo u stroje pro mladší jezdce být, lze jej samozřejmě také velmi snadno přizpůsobit individuálnímu vkusu. Pro tento účel je připravena řada originálního příslušenství Honda, které zvýší jeho osobitost, praktičnost a styl.

V případě řadového dvouválcového motoru se zdvihovým objemem 471 cm3 se jedná o oblíbený agregát značky Honda určený pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, který disponuje výkonem 34,3 kW a točivým momentem dosahujícím příjemných 43,4 Nm. Pro použití v modelu CL byl tento motor vybaven unikátním nastavením elektronické řídicí jednotky a krátký koncový převod je zárukou dynamické akcelerace v městském provozu nejen při rozjezdech, ale i při jízdě na libovolný rychlostní stupeň. Šestistupňová převodovka je vybavena pomocnou třecí spojkou.

Zcela nový mřížový hlavní rám z ocelových trubek není jen stylistickým prvkem, ale také základem snadné ovladatelnosti. Odpružení s dlouhým zdvihem je tvořeno 41mm teleskopickou vidlicí a nastavitelným zadním tlumičem, zatímco kola o rozměrech 19 palců vpředu a 17 palců vzadu jsou obuta do špalíkových pneumatik. Obě brzdy jsou vybaveny modulací ABS, která byla speciálně vyvážena s ohledem na vynikající výkon na různých površích, včetně lehkého terénu.

Veškeré osvětlení je tvořeno LED diodami, přístrojový panel obsahuje kompaktní inverzní LCD displej a zadní ukazatele směru jsou vybaveny technologií výstražných světel pro nouzové brzdění (Emergency Stop Signal – ESS), která při nenadálém prudkém brzdění začnou blikat.

Model CL500 pro rok 2023 bude dostupný v následujících barevných provedeních:

 • Oranžová Candy Energy Orange
 • Zelená metalíza Mat Laurel Green Metallic
 • Modrá Candy Caribbean Blue Sea
 • Matná černá metalíza Matt Gunpowder Black Metallic

 

3. Hlavní vlastnosti

3.1 Vzhled a výbava

 • Jednoduchý a syrový vzhled, stejně jako u původního modelu CL
 • Díky sedlu ve výšce 790 mm jezdec snadno dosáhne na zem a má dostatek prostoru pro nohy
 • Přístrojový panel s inverzním LCD displejem a držák přilby pod sedlem
 • Kompletní LED osvětlení a zadní ukazatele směru s technologií výstražných světel pro nouzové brzdění (ESS)

„Jednoduchý, syrový a odolný“ – to byla tři slova, která tvořila základ uvažování týmu designérů při návrhu modelu CL500. Styl silničního motocyklu kategorie scrambler vypadá dobře všude, kde se objeví. Jako bonus nabízí ergonomické vlastnosti, díky kterým je stroj velmi snadno ovladatelný v celé řadě situací.

Kombinace čistého tvaru zaoblené palivové nádrže a vzhůru mířícího tlumiče výfuku s nerezovým ochranným krytem silně rozeznívají struny nostalgie. A všechny s láskou propracované detaily –? ochranné polepy nádrže, gumové manžety vidlice, vatovaný hladký vnější potah sedla s vyraženým logem Honda, vysoko umístěná řídítka –? dohromady vytvářejí vzhled, z něhož vyzařuje šarm. Všechna barevná provedení kontrastují s černě lakovaným motorem a podvozkem, díky čemuž barvy ještě více vyniknou.

Sedlo ve výšce 790 mm, které má navíc zúženou střední část, usnadňuje jezdci dosažení na zem a poskytuje dostatek prostoru pro nohy. Jeho součástí jsou i boční přesahy, které zakrývají prvky rámu při jízdě vstoje, a nízká zadní část pro snadné nastupování spolujezdce. Sedlo lze snadno sejmout pomocí klíčku zapalování a pod ním se nachází elegantně ukrytý držák přilby.

Vysoká řídítka nejenže dobře vypadají, ale jejich úhel je nastaven tak, aby umožňoval ovládání stroje vsedě i vstoje, jejich součástí jsou rukojeti v off-road stylu a vnitřní závaží pro snížení únavy. Ochranné polepy nádrže slouží jako dodatečné místo pro kontakt nohou při jízdě vstoje; ocelové stupačky jsou široké a pro vyšší komfort jsou opatřeny gumovými vložkami.

Nízko umístěný světlomet o průměru 175 mm má klasický tvar, uvnitř se však nacházejí čtyři LED diody se silnými vnitřními čočkami, které při jízdě za tmy vytvářejí charakteristický světelný vzor. Malé kruhové LED ukazatele směru o průměru 55 mm mají klasický vzhled a jsou umístěny po obou stranách tenkého oválného zadního LED světla.

V elegantním 100mm kruhovém přístrojovém panelu je umístěn inverzní LCD displej. Přehledně zobrazované informace zahrnují ukazatel zařazeného rychlostního stupně, spotřeby paliva, či šipky doporučující vhodný okamžik k přeřazení.

Při prudkém a náhlém brzdění se aktivuje standardně dodávaná funkce výstražných světel pro nouzové brzdění (ESS), která rozbliká zadní ukazatele směru, aby upozornila řidiče vzadu. Tato funkce se po určité době sama vypne.

Se spotřebou paliva 3,6 l/100 km má stroj při 12litrové nádrži potenciální dojezd přes 300 km.

3.2 Podvozek

 • Lichoběžníkový rám z ocelových trubek
 • 41mm teleskopická vidlice a dva zadní tlumiče s nastavitelným předpětím pružin
 • Dvoupístový přední brzdový třmen a 310mm plovoucí kotouč
 • Systém ABS vyvážený pro jízdu v lehkém terénu
 • Kombinace 19palcového kola vpředu a 17palcového kola vzadu

Lichoběžníkový rám z ocelových trubek zajišťuje ovladatelnost, jízdní komfort a je základem stylu modelu CL500. Sám o sobě je krásně jednoduchý, se silnými trubkami a zadním pomocným rámem ve tvaru smyčky. Při optimalizaci tuhosti a vyvážení hmotnosti byla využita konstrukce za pomoci počítačů (Computer Aided Engineering – CAE).

Tento motocykl kategorie scrambler si musí poradit se všemi nástrahami – od drsných městských ulic až po nerovné polní cesty. Při návrhu podvozku bylo cílem vytvořit lehké a citlivé řízení s odpružením, které dokáže pohlcovat nárazy.

Světlá výška dosahuje 155 mm, sklon vidlice 27°, závlek 108 mm a rozvor kol činí 1 485 mm. Pohotovostní hmotnost je 192 kg.

Přední 41mm teleskopická vidlice má zdvih 150 mm a je opatřena klasickými černými manžetami. Ty kromě klasického stylového vzhledu chrání ramena vidlice a ucpávky před prachem a poškozením. Vrchní a spodní body upevnění vidlice byly navrženy speciálně pro model CL a přispívají k maximální přesnosti a citlivosti řízení. Na zádi se nachází elegantně jednoduchá kyvná vidlice ze 45mm kulatých trubek, která stroji dodává svalnatý charakter. Dva zadní tlumiče s dlouhým zdvihem zajišťují zdvih 145 mm a umožňují nastavení předpětí pružiny v 5 stupních (3 nahoru od standardní polohy, 1 dolů). Tlumení obou kol je nastaveno tak, aby zajišťovalo hladkou a pohodlnou jízdu bez ohledu na povrch vozovky.

Dvoupístový přední třmen se prostřednictvím sintrovaných destiček zakusuje do 310mm plovoucího kotouče. Hydraulický tlak mezi předním a zadním jednopístovým třmenem (s 240mm kotoučem) je vyrovnáván tak, aby byla zajištěna co nejlepší kontrola nad brzděním na celé řadě různých povrchů. Také systém ABS byl optimalizován pro použití na nezpevněných cestách i na asfaltu.

Stroj je opatřen 19palcovým kolem vpředu a 17palcovým kolem vzadu, čímž je zajištěna jistá přilnavost a ovladatelnost v různých typech terénu. Pneumatiky Dunlop Mixtours s hlubokým vzorem mají rozměr 110/80 R19 vpředu a 150/70 R17 vzadu.

3.3 Motor

 • Řadový kapalinou chlazený dvouválec o objemu 471 cm3 vhodný pro držitele řidičského oprávnění A2
 • Unikátní nastavení systému vstřikování paliva PGM-FI a kratší koncový převod
 • Pomocná/třecí spojka pro kontrolu nad zadním kolem
 • Ikonický vzhůru mířící tlumič výfuku se dvěma koncovkami

8ventilový kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor Hondy CL500 o objemu 471 cm3 se vyznačuje hladkým chodem, snadným ovládáním a atraktivními vlastnostmi. Tento mimořádně oblíbený a odolný agregát si svou pověst získal v modelech řady Honda CB(R)500 a v CMX500 Rebel. U CL500 byly revidovány mapy systému elektronického vstřikování paliva PGM-FI a nové je také uspořádání sacích a výfukových kanálů, které přispívají k dynamickému točivému momentu 43,4 Nm při 6 250 ot./min. a maximálnímu výkonu 34,3 kW při 8 500 ot./min. Pro svižnější akceleraci bez ohledu na zařazený převodový stupeň je použito zadní ozubené kolo s 41 zuby, zatímco u modelu Rebel je zubů pouze 40.

Jedná se o pohonnou jednotku, která dosahuje skvělé rovnováhy mezi fyzickými rozměry a pružným výkonem a ochotně poskytuje točivý moment ve středních otáčkách i při nejvyšším výkonu, což z ní dělá jeden z nejoblíbenějších motorů značky Honda. Vrtání a zdvih jsou 67 x 66,8 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7:1. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření.

Tichý rozvodový řetěz (SV Chain) má povrch kolíků potažený vanadem, což snižuje tření a zvyšuje ochranu proti prachu. Tření je dále sníženo přidáním kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání).

Zalomení klikového hřídele jsou vzájemně pootočena o 180° a hlavní vyvažovací hřídel je umístěn za válci blízko těžiště motocyklu. Převody setrvačníku používají sestavu 2 ozubených kol, která jsou vyztužena proti sobě prostřednictvím síly pružin k vyrovnání vůlí a současně tím slouží i ke snížení mechanického hluku. Protizávaží klikového hřídele je speciálně tvarované a jeho nízká hmotnost umožňuje volné otáčení motoru se sníženou setrvačností. Průměr sacích ventilů je 26,0 mm, výfukové ventily mají průměr 21,5 mm.

Kliková skříň je tvořena odstředivě litými tenkostěnnými prvky. Jejich vnitřní konstrukce klade důraz na snížení ztrát čerpáním, které mohou u zapalování s posunem 180° nastat. Hluboká olejová vana pojme 3,2 l.

Šestistupňová převodovka s hladkým chodem je navržena tak, aby umožňovala snadné řazení, a to zejména ve městě. Pomocná/třecí spojka přispívá k lepší kontrole nad chováním zadního kola, usnadňuje ovládání páčky a snižuje únavu jezdce.

Ikonický tlumič výfuku ve stylu CL se dvěma koncovkami je zahnutý směrem nahoru a je napojen na svody s uspořádáním 2-1. Zvuk stroje byl v porovnání s modelem Rebel vyladěn s důrazem na nižší frekvence, a to při zachování podobného pulzujícího pocitu.

 

4. Příslušenství

Pro model CL500 je k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda, se kterým lze stroj přizpůsobit preferencím jezdce.

Podsedlový rám byl navržen pro snadnou montáž kosmetických dílů a textilních bočních tašek; na zadní nosič lze upevnit 38litrový vrchní kufr. Pro vyšší jezdce je k dispozici také o 30 mm vyšší sedlo v hnědé barvě s černým dvojitým prošíváním.

Kosmetické doplňky, které zvyšují klasický terénní styl, zahrnují lehké polypropylenové boční desky na závodní číslo, štítek, chrániče rukojetí a vysoký přední blatník. Mezi praktické prvky patří vyhřívané rukojeti, nabíjecí zásuvka či kryty zadních tlumičů.

Pro větší pohodlí jsou připraveny tři speciálně navržené pakety:

Paket ADVENTURE
Chrániče rukojetí, vysoký přední blatník, kryt zadních tlumičů a rallye stupačky.

Paket TRAVEL
Textilní taška na sedlo, vyhřívané rukojeti, 12V nabíjecí zásuvka, nastavitelná brzdová páčka a ochranné nálepky na nádrž.

Paket STYLE
Kryt světlometu, proužek na kryt světlometu , polepy kol, zadní boční kryt, proužek na zadní boční kryt a zvýšené sedlo.

Honda CL500

 

5. Technické parametry

 

MOTOR

Typ motoru

Kapalinou chlazený, čtyřtaktní čtyřventilový dvouválec DOHC

Zdvihový objem

471 cm3

Vrtání x zdvih (mm)

67 x 66,8

Kompresní poměr

10,7 : 1

Maximální výkon

34,3 kW při 8 500 ot./min.

Max. točivý moment

43,4 Nm při 6 250 ot./min.

Úroveň hluku (dB)

Bude potvrzeno

Olejová náplň

3,2 l

Startování

Elektrické

PALIVOVÝ SYSTÉM

Karburace

Elektronické vstřikování paliva PGM-FI

Objem palivové nádrže

12 l

Emise CO2 (WMTC)

84 g/km

Spotřeba paliva

27,7 km/l

ELEKTRICKÁ SOUSTAVA

Kapacita baterie

12 V, 7 Ah

HNACÍ ÚSTROJÍ

Typ spojky

Mokrá lamelová, pomocná třecí spojka

Typ převodovky

6stupňová manuální převodovka

Stálý převod

Řetěz

RÁM

Typ rámu

Ocelový, kosočtvercové profily

PODVOZEK

Rozměry (D x Š x V)

2 175 mm x 831 mm x 1 135 mm

Rozvor kol

1 485 mm

Záklon rejdového čepu

27°

Závlek

108 mm

Výška sedla

790 mm

Světlá výška

155 mm

Pohotovostní hmotnost

192 kg

Poloměr otáčení

2,6 m

ZAVĚŠENÍ KOL

Přední vidlice

Teleskopická 41mm vidlice, zdvih 150 mm

Zavěšení zadního kola

Dva tlumiče s kyvným ramenem ze 45mm kulatých  trubek, nastavení předpětí v 5 stupních

KOLA

Přední kolo

Lité, hliníkové

Zadní kolo

Lité, hliníkové

Pneumatika vpředu

110/80R19M/C 59H

Pneumatika vzadu

150/70R17M/C 69H

BRZDY

Typ ABS

2kanálový

Brzdy vpředu

Jeden 310mm plovoucí kotouč, dvoupístový třmen

Brzdy vzadu

Jeden 240mm kotouč, jednopístový třmen

PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA

Přístrojový panel

LCD panel s ukazatelem rychlosti, dvěma denními počítadly, ukazatelem množství paliva a spotřeby, hodinami, ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a indikátorem přeřazení na vyšší rychlostní stupeň

Světlomet

LED

Zadní světlo

LED

12V zásuvka

Volitelná výbava

Zabezpečovací systém

HISS

Další funkce

ESS


Honda CL500 01
Honda CL500 01
Honda CL500 02
Honda CL500 02
Honda CL500 03
Honda CL500 03
Honda CL500 04
Honda CL500 04
Honda CL500 05
Honda CL500 05
Honda CL500 06
Honda CL500 06
Honda CL500 07
Honda CL500 07
Honda CL500 08
Honda CL500 08
Honda CL500 09
Honda CL500 09
Honda CL500 10
Honda CL500 10

Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor