Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Tiskové zprávy

Honda Forza 750 model 2021

Honda a redakce MotoRoute, 15.10.2020

Společnost Honda představuje zcela nový velkoobjemový skútr Forza 750.

Jakožto nejvyšší model prestižní řady Forza přichází tento vrcholný městský stroj s příslibem vzrušující jízdy a maximálního komfortu zabaleného do high-tech stylu. Dynamická akcelerace je samozřejmostí díky výkonnému dvouválcovému motoru o objemu 745 cm3 vybaveném elektronicky řízenou škrticí klapkou, 3 přednastavenými jízdními režimy a systémem nastavitelné kontroly trakce Honda se 3 úrovněmi.

Trubkový ocelový rám, hliníkové kyvné rameno, zavěšení zadního kola typu Pro-Link a 17/15 palcové přední/zadní kolo jsou zárukou jisté ovladatelnosti. Účinné brzdění zajišťují dva radiálně umístěné čtyřpístové brzdové třmeny.

Do schránky pod sedlem se vejde integrální přilba a schránka je vybavena USB zásuvkou; veškeré osvětlení je tvořeno LED diodami a 5 palcový TFT displej umožňuje připojení chytrého telefonu prostřednictvím nového systému hlasového ovládání Honda Smartphone Voice Control system.

Pro držitele řidičského oprávnění A2 bude k dispozici také verze s výkonem 35 kW.

 

1. Úvod

Již 20 let jsou v Evropě skútry Forza uznávaným pojmem, přičemž tento název sám o sobě představuje značku v rámci celé produktové řady Honda. Za svůj úspěch vděčí lákavé kombinaci různých faktorů: klasické Grand Touring (GT) prvky – nepřehlédnutelnost na silnici a maximální komfort pro oba cestující – se v receptuře Forza vždy mísily se sportovní, agilní ovladatelností a výkonnými motory, díky kterým je každá jízda zážitkem.

Každý model Forza vždy představuje technologicky vyspělý, stylový a prémiový výrobek plný praktických funkcí usnadňujících život na cestě, který se vyznačuje vysokou kvalitou zpracování a elegantním vzhledem. Pro rok 2021 se k modelům Forza 125 a Forza 350 přidává vysokoobjemový sourozenec – Forza 750.

Nová Forza 750 je rychlá, agilní a luxusní, nabitá technologiemi a připravena uspět v konkurencí nabitém segmentu motocyklového trhu. Díky své výbavě pro každodenní dojíždění ve městě i mimo něj, ale i pro víkendové výlety, je Forza 750 ztělesněním kvality a praktičnosti. Dalo by se říci, že se jedná o racionální volbu. Díky rodokmenu Forza však tento stroj nabízí ještě více – spoustu stylu a zábavy.

 

2. Informace o modelu

Štíhlé, elegantně zakřivené linie modelu Forza 750 nabízejí vynikající ochranu proti větru i při vyšších rychlostech, spoustu prostoru pro nohy a nízko umístěné sedlo bez zbytečných tvarových kreací. Odkládací schránka pod sedlem pojme integrální přilbu a je vybavena USB nabíječkou. K dispozici je také praktická schránka na rukavice. TFT přístrojový displej umožňuje propojení s chytrým telefonem jezdce prostřednictvím systému hlasového ovládání Honda Smartphone Voice Control system. Zapalování, zamykání a otevírání sedla se ovládá inteligentním klíčem Smart Key.

Stroj je poháněn silným a úsporným dvouválcovým motorem o objemu 745 cm3 vybaveným elektronicky řízenou škrticí klapkou (Throttle By Wire – TBW), která umožňuje přizpůsobení charakteru motoru pomocí 3 přednastavených jízdních režimů: RAIN, STANDARD a SPORT. K dispozici je také uživatelsky nastavitelný režim USER.

Systém nastavitelné kontroly trakce Honda Selectable Torque Control (HSTC) provádí jemné zásahy v závislosti na volbě jedné ze 3 úrovní, zatímco standardně dodávaná dvouspojková převodovka (Dual Clutch Transmission – DCT) disponuje mapami pro automatické řazení, jež spolupracují s jednotlivými jízdními režimy.

Kombinace rámu z ocelových trubek, hliníkového kyvného ramene, 41 mm inverzní vidlice, radiálně umístěných čtyřpístových brzdových třmenů, zavěšení zadního kola typu Pro-Link a 17 palcového/15 palcového předního/zadního kola dohromady vytváří vyvážený podvozek a nabízí výkony a ovladatelnost sportovního motocyklu v proporcích skútru.

Nová Forza 750 pro rok 2021 bude k dispozici v následujících barevných provedeních:

 • modrá metalíza Jeans Blue Metallic
 • červená Candy Chromosphere Red
 • matná stříbrná metalíza Matt Beta Silver Metallic
 • černá Graphite Black

Honda Forza 750

 

3. Hlavní vlastnosti

3.1 Vzhled a výbava

 • Atraktivní a prostorný GT styling nabízí jezdci i spolujezdci ochranu před povětrnostními vlivy
 • 22 litrová odkládací schránka obsahuje USB nabíječku, k dispozici je také snadno přístupná schránka na rukavice
 • Systém hlasového ovládání Honda Smartphone Voice Control system umožňuje propojení s chytrým telefonem prostřednictvím nového 5 palcového TFT displeje
 • Veškeré osvětlení je tvořeno LED diodami; přední ukazatele směru a zpětná zrcátka jsou integrovány v kapotáži
 • Zapalování, zámek a otevírání sedla se ovládají inteligentním klíčem Smart Key

Jak se na GT skútr sluší, ukazatele směru a zpětná zrcátka jsou u modelu Forza 750 integrovány ve štíhlé přední kapotáži, která zároveň nabízí vynikající ochranu proti větru při vysokých rychlostech, aniž by představovala přebytečnou masu omezující agilitu stroje při jízdě v městském provozu; také plexi štít napomáhá vytvoření klidné vzduchové kapsy pro jezdce i spolujezdce.

Kromě důležitých jízdních vlastností je Forza 750, jakožto hlava sofistikované rodiny Forza, také ztělesněním aspirací, stylu, ze kterého vyzařuje prémiový appeal, a designového jazyka, který přiláká pozornost všude, kde se objeví.

Samozřejmě záleží i na praktických detailech. V přední části stroje je spousta místa na nohy, pečlivě tvarované sedlo je pohodlné a umožňuje jezdci snadno dosáhnout na zem. Sedlo se nachází ve výšce 790 mm. Schránka pod sedlem má objem 22 l a umožňuje uložení integrální přilby. USB zásuvka se nachází v její zadní části. Na pravé straně vnitřní kapotáže se nachází praktická a snadno přístupná schránka na rukavice.

Součástí rozhraní u modelu Forza 750, které je dostupné prostřednictvím 5 palcového TFT displeje, je i nový systém hlasového ovládání Honda Smartphone Voice Control, který jezdci nabízí možnost propojení s jeho chytrým telefonem a umožňuje hlasové ovládání telefonních hovorů, e-mailů, přehrávání hudby a navigace. Pro využití této funkce je zapotřebí komunikátor v přilbě. Telefon se k přístrojovému panelu připojí prostřednictvím technologie Bluetooth. Ovládání systému Honda Smartphone Voice Control je možné také prostřednictvím tlačítek na levé rukojeti.

Pro ještě více pohodlí využívá model Forza 750 inteligentní klíč Smart Key, který má jezdec po celou dobu v kapse a pro ovládání zapalování, víčka palivové nádrže a sedla jej nemusí vyndávat. Má-li jezdec inteligentní klíč u sebe, lze jedním stiskem hlavního tlačítka na stroji odemknout řízení a zapnout zapalování, zatímco pomocí dvou kolébkových spínačů se ovládá víčko palivové nádrže a zámek sedla. Pomocí klíče se zamyká a odemyká i volitelný inteligentní vrchní kufr a stroj nabízí funkci „odpovědi“ bliknutím ukazatelů směru, díky které jej majitel snadno najde i z větší dálky. Spojkový mechanismus v hlavním spínači zabraňuje násilnému odemknutí řídítek.

Zadní ukazatele směru u modelu Forza 750 jsou vybaveny funkcí nouzových brzdových světel. Pokud při rychlosti nad 53 km/h jezdec aktivuje kteroukoliv brzdu a záporné zrychlení přesáhne hodnotu 6,0 m/s2, začnou výstražná světla blikat, aby na prudké brzdění upozornila ostatní účastníky silničního provozu. V případě, že je aktivován systém ABS, se hranice pro aktivaci této funkce při stejné rychlosti snižuje na záporné zrychlení nejméně 2,5 m/s2.

Navíc mají nově také funkci automatické deaktivace. Namísto použití jednoduchého časovače systém porovnává rozdíl v otáčkách předního a zadního kola a na základě toho vypočítává, zda je možné ukazatele směru s ohledem na situaci vypnout.

Honda Forza 750

3.2 Motor

 • Maximální výkon 43,1 kW, točivý moment 69 Nm a červené pole otáčkoměru na 7 000 ot./min.
 • Elektronicky řízená škrticí klapka
 • Motor splňuje emisní normu EURO5, spotřeba 3,6 l/100 km (v režimu WMTC)
 • Verze s výkonem 35 kW pro kategorii A2

Díky své konstrukci nabízí kapalinou chlazený osmiventilový řadový dvouválcový motor SOHC v modelu Forza 750 vysokou dynamiku v nízkých a středních otáčkách. Architektura motoru s relativně velkým zdvihem a speciální tvar spalovací komory společně s klikovým hřídelem s vysokou setrvačností vytvářejí vysoké hodnoty točivého momentu již od nízkých otáček.

Elektronicky řízená škrticí klapka (TBW) řídí výkon a charakteristiku motoru (viz odstavec 3.3 Motor a elektronika). Maximální výkon činí 43,1 kW při 6 750 ot./min., točivý moment vrcholí na 69 Nm při 4 750 ot./min. Motor je schopen dosáhnout až 7 000 otáček. Rozjezd na 50 m Forza 750 zvládne za 3,9 s a při rychlosti 60 km/h pracuje motor pouze na 2 500 ot./min.

Dva setrvačníky vyvažují vibrace motoru při vyšších otáčkách, aniž by tím bylo dotčeno charakteristické „dunění“ způsobené nepravidelným zapalováním motoru a klikovým hřídelem s fázováním 270°. Vrtání a zdvih jsou 77 mm x 80 mm.

Kdykoliv je to možné, zastávají jednotlivé komponenty více rolí: vačkový hřídel pohání vodní čerpadlo, zatímco jeden z vyvažovacích hřídelů pohání olejové čerpadlo. Díky této minimalizaci počtu dílů zůstává motor lehký, úsporný a spolehlivý. 

Pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2 je dostupná verze s výkonem 35 kW, kterou může dealer Honda ve vhodnou chvíli snadno přeměnit na verzi s plným výkonem. Stejně tak může dealer Honda omezit výkon silnější verze na 35 kW výměnou standardní škrticí klapky a úpravou softwaru řídicí jednotky ECU.

Motor Hondy Forza 750 je mimořádně střídmý – spotřeba naměřená v režimu WMTC činí pouze 3,6 l/100 km, což představuje až 370 km dojezd na 13,2 litrovou nádrž – a splňuje nyní emisní normu EURO5.

3.3 Motor a elektronika

 • Elektronicky řízená škrticí klapka disponuje 3 standardními jízdními režimy a nabízí také uživatelský režim, který si může jezdec nastavit podle svých požadavků
 • Systém nastavitelné kontroly trakce Honda se vyznačuje jemnějšími zásahy a nabízí 3 úrovně nastavení

Vzhledem k tomu, že výkon a charakter motoru ovládá elektronicky řízená škrticí klapka, může si jezdec vybrat ze 3 režimů určených pro široké rozmezí jízdních podmínek. Výběr režimů se provádí tlačítky na levé rukojeti a je indikován na TFT displeji.

STANDARD se vyznačuje vyváženým výkonem motoru, brzděním motorem, i zásahy systému HSTC. Systém ABS zasahuje častěji.

SPORT nabízí agresivnější přísun výkonu motoru i brzdění motorem, systém HSTC v tomto režimu zasahuje pouze minimálně, zatímco ABS zasahuje častěji.

RAIN se vyznačuje nízkým výkonem motoru a brzděním motorem, systémy HSTC a ABS zasahují častěji.

USER nabízí možnost individuálního nastavení nízké/střední/vysoké úrovně výkonu motoru / brzdění motorem a nízké/střední/vysoké úrovně nebo úplného vypnutí HSTC.

Systém nastavitelné kontroly trakce Honda Selectable Torque Control (HSTC) jezdce svými zásahy neruší a nabízí vytříbenou regulaci přenosu síly motoru na zadní kolo díky elektronicky řízené škrticí klapce. Systém nabízí 3 úrovně:

Úroveň 1 se vyznačuje minimálními zásahy a nejmenší kontrolou prokluzu zadního kola.

Úroveň 2 je implicitní nastavení a nabízí jistou trakci pro běžné každodenní použití.

Úroveň 3 nabízí maximální kontrolu při jízdě na kluzkých vozovkách.

Systém HSTC je také možné zcela vypnout.

Honda Forza 750

3.4 Dvouspojková převodovka (DCT)

 • Různé mapy řazení v závislosti na zvoleném jízdním režimu
 • Uživatelský režim USER umožňuje volbu 4 nastavení od hladké až po agresivní jízdu

Technologie převodovek DCT značky Honda vstupuje do jedenáctého roku své sériové výroby. Od roku 2010 se v Evropě prodalo přes 140 000 motocyklů vybavených převodovkou DCT. Tato převodovka se vyznačuje plynulým a spolehlivým řazením, na které si jezdec velmi rychle zvykne.

Využívá dvě spojky: jednu pro rozjezd a pro 1., 3. a 5. rychlostní stupeň a druhou pro 2., 4. a 6. rychlostní stupeň. Hlavní hřídel jedné spojky se nachází uvnitř druhého, což umožnilo dosažení velmi kompaktních rozměrů. Každá spojka je nezávisle řízena vlastním elektrohydraulickým okruhem. Při řazení systém předvolí požadovaný rychlostní stupeň pomocí spojky, která v daném okamžiku není používána. První spojka je následně elektronicky odpojena a ve stejném okamžiku je připojena spojka druhá.

Výsledkem je konzistentní, rychlé a plynulé řazení. Tím, že dvě spojky přeřazují z jednoho rychlostního stupně na další s minimálním přerušením přenosu hnací síly na zadní kolo, navíc prakticky odpadají všechny rázy a podélné náklony stroje, takže řazení je nejen přímé, ale i hladké. Převodovka DCT s sebou přináší i další výhody, mezi které patří odolnost (neboť jednotlivá ozubená kola se nemohou poškodit nesprávným zařazením), nemožnost přetížení motoru, snadná jízda ve městech či nižší únava jezdce.

Systém DCT nabízí dva různé způsoby ovládání – automatický režim s naprogramovanými mapami řazení, které průběžně sledují rychlost jízdy, zvolený rychlostní stupeň a otáčky motoru, a na základě toho rozhodují o momentu přeřazení, a dále manuální režim, ve kterém může jezdec sám řadit tlačítky na levé rukojeti.

Díky využití elektronicky řízené škrticí klapky má jezdec k dispozici 3 mapy pro automatické řazení a jeden uživatelský režim USER. Úroveň 1 je nejuvolněnější, kdy k řazení nahoru i dolů dochází při relativně nízkých otáčkách; tato mapa je využívána v jízdním režimu RAIN. Na druhé straně, úroveň 4 řadí nahoru při vyšších otáčkách a také k podřazování dochází dříve, čímž je umocněn efekt brzdění motorem; tato mapa je využívána v režimu SPORT. Úroveň 2 je propojena s jízdním režimem STANDARD, zatímco úroveň 3 se nachází mezi režimy STANDARD a SPORT.

V uživatelském režimu USER si může jezdec zvolit kteroukoliv z map řazení převodovky DCT v kombinaci s ostatními parametry – výkonem motoru, brzděním motorem a úrovní nastavení systému HSTC.

Honda Forza 750 DCT

3.5 Podvozek

 • Rám z lichoběžníkových ocelových trubek, 41 mm inverzní vidlice, přepákování Pro-Link a hliníkové kyvné rameno
 • Radiální čtyřpístové přední brzdové třmeny, 310 mm kotouče a ABS
 • 17/15 palcové přední/zadní kolo z lehké slitiny

Za své silné stránky Forza 750 vděčí i robustnímu rámu z lichoběžníkových ocelových trubek, který umožňuje praktické uložení veškeré techniky, a zároveň poskytuje dostatek prostoru pro odkládací schránku pod sedlem. Sklon vidlice a závlek jsou 27°/104 mm, rozvor kol činí 1 590 mm. Celková pohotovostní hmotnost dosahuje 235 kg.

Zadní tlumič s nastavením předpětí je prostřednictvím přepákování Pro-Link spojen s hliníkovým kyvným ramenem tvořeným obráběným prvkem s dutým průřezem a rameny s průřezem ve tvaru U.

17 palcové přední a 15 palcové zadní kolo z lehké slitiny jsou zárukou jisté ovladatelnosti a stability; pneumatiky mají rozměr 120/70 R17 vpředu a 160/60 R15 vzadu. Dva radiální čtyřpístové brzdové třmeny spolupracují s 310 mm kotouči a jsou vybaveny systémem ABS.

 

4. Příslušenství

Kompletní nabídka originálního příslušenství Honda vyvinutého pro nový model Forza 750 zahrnuje:

 • Vyhřívané rukojeti
 • Horní/dolní deflektory v prostoru nohou
 • Kryt na nohy
 • Zadní nosič
 • 50 l „Chytrý“ horní kufr
 • 38 litrový vrchní kufr s hliníkovou/barevně sladěnou vložkou
 • Nosiče bočních kufrů
 • Boční kufry – pravý 26 l, levý 33 l s hliníkovou/barevně sladěnou vložkou

Honda Forza 750

 

5. Technické parametry

 

MOTOR

 

Typ

Kapalinou chlazený, 4-taktní, 8-ventilový, řadový 2-válec SOHC

Zdvihový objem

745 cm3

Vrtání a zdvih

77 mm x 80 mm

Kompresní poměr

10,7 : 1

Maximální výkon

43,1 kW / 6 750 ot./min. (35 kW / 6 000 ot./min.)

Max. točivý moment

69 Nm / 4 750 ot./min. (65 / 4 000 ot./min.)

Olejová náplň

4,0 l

PALIVOVÝ SYSTÉM

 

Karburace

Elektronické vstřikování paliva PGM-FI

Objem palivové nádrže

13,2 litru

Spotřeba paliva

3,6 l / 100 km

ELEKTRICKÁ SOUSTAVA

 

Startování

Elektrické

Kapacita baterie

12 V/11,2 Ah

Výkon alternátoru

480 W / 5 000 ot./min.

HNACÍ ÚSTROJÍ

 

Typ spojky

Mokrá lamelová, hydraulická dvouspojková

Typ převodovky

6-stupňová dvouspojková převodovka

Stálý převod

Řetěz

RÁM

 

Typ

Kosočtvercový; ocelové trubky

PODVOZEK

 

Rozměry (D x Š x V)

2 200 mm x 790 mm x 1 484 mm

Rozvor kol

1 580 mm

Úhel přední vidlice

27°

Závlek

104 mm

Výška sedla

790 mm

Světlá výška

135 mm

Pohotovostní hmotnost

235 kg

ZAVĚŠENÍ KOL

 

Typ vpředu

Inverzní 41 mm, zdvih 120 mm

Typ vzadu

Tlumič Monoshock, kyvné rameno Pro-Link, zdvih 120 mm

KOLA

 

Typ vpředu

Paprskové kolo

Typ vzadu

Paprskové kolo

Velikost ráfku přední

17 M/C x MT 3,50

Velikost ráfku zadní

15M/C x MT4.50

Pneumatika vpředu

120/70-R17M/C

Pneumatika vzadu

160/60-R15M/C

BRZDY

 

Systém ABS, Typ

2-kanálový systém ABS

Typ vpředu

Hydraulické, se dvěma 310 mm kotouči a radiálními 4-pístovými třmeny

Typ vzadu

Hydraulická, s jedním 240 mm kotoučem a s 1-pístovým třmenem

PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA

 

Přístrojový panel

5 palcový barevný TFT panel

Zabezpečovací systém

Inteligentní systém (Smart Key system)

Světlomet

LED

Zadní světlo

LED

Veškeré parametry jsou předběžné a mohou být bez předchozího upozornění změněny.

Doporučená cena modelu na českém trhu má být 289 900,- Kč.


Honda Forza 750 01
Honda Forza 750 01
Honda Forza 750 02
Honda Forza 750 02
Honda Forza 750 03
Honda Forza 750 03
Honda Forza 750 04
Honda Forza 750 04
Honda Forza 750 05
Honda Forza 750 05
Honda Forza 750 06
Honda Forza 750 06
Honda Forza 750 07
Honda Forza 750 07
Honda Forza 750 08
Honda Forza 750 08
Honda Forza 750 09
Honda Forza 750 09
Honda Forza 750 10
Honda Forza 750 10
Honda Forza 750 11
Honda Forza 750 11
Honda Forza 750 12
Honda Forza 750 12
Honda Forza 750 13
Honda Forza 750 13
Honda Forza 750 14
Honda Forza 750 14
Honda Forza 750 15
Honda Forza 750 15
Honda Forza 750 16
Honda Forza 750 16
Honda Forza 750 17
Honda Forza 750 17
Honda Forza 750 18
Honda Forza 750 18
Honda Forza 750 19
Honda Forza 750 19
Honda Forza 750 20
Honda Forza 750 20
Honda Forza 750 21
Honda Forza 750 21
Honda Forza 750 22
Honda Forza 750 22
Honda Forza 750 23
Honda Forza 750 23
Honda Forza 750 24
Honda Forza 750 24
Honda Forza 750 25
Honda Forza 750 25