Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Tiskové zprávy

Honda VFR 800X Crossrunner model 2015

Honda, 15.10.2014

Prémiové cestovní enduro značky Honda prošlo v modelovém roce 2015 výraznou modernizací. Cílem velkého množství změn bylo zlepšit zážitky z dynamické jízdy. Inovovaný motor V4-VTEC má větší točivý moment ve středních otáčkách a vyšší maximální výkon a zlepšila se i ergonomie stroje, který mimo jiné získal odpružení s delším zdvihem a nová kola či brzdy.
Bohatá standardní výbava zahrnuje například systém nastavitelné kontroly trakce (Selectable Torque Control) vyvinutý společností Honda, ABS, osvětlení složené výhradně z LED diod, pětistupňové vyhřívání rukojetí, ukazatele směru s funkcí automatického vypínání, či výškově nastavitelné sedadlo.

 

1. Úvod

Model Honda VFR800X Crossrunner, který se na trhu poprvé objevil v roce 2011, byl prvním modelem v řadě crossoverů označovaných písmenem „X“. Spojením sportovně-cestovní platformy modelu VFR800F se vzpřímenou pozicí charakteristickou pro cestovní endura vznikl víceúčelový motocykl s oduševnělým výkonným motorem V4 a s podvozkem, který byl stejně vhodný pro sportovní jízdu v zatáčkách i pro každodenní dojíždění do zaměstnání.
Honda VFR800X Crossrunner pro modelový rok 2015, jež s sebou přináší mnoho prvků z nového modelu VFR800F představeného v roce 2014, posouvá koncepci stroje Crossrunner o velký krok vpřed, a to zejména s důrazem na výkon a technologii.  Jeho inovovaný motor a podvozek společně se systémem HSTC, LED světly, vylepšenou vzpřímenější pozicí jezdce a výraznějším vzhledem přispívají k lepší celkové funkčnosti i formě a vytvářejí praktický víceúčelový motocykl, jehož ostrý motor V4 dodá každé jízdě tu správnou energii.

Pan Yoichi Inayama, vedoucí projektu VFR800X Crossrunner, k tomu uvedl:
„Touto modernizací modelu VFR800X Crossrunner jsme chtěli vytvořit prémiový motocykl, který by byl připraven na jakoukoliv akci a který by svému majiteli při každodenním používání přinášel maximální potěšení. Pro dosažení požadovaného vzhledu bylo zapotřebí vytvořit krásné a zároveň funkční díly, jež by stroji i přes minimum kapotáže dodaly lehké proporce. Chtěli jsme jezdci zajistit vzpřímenou pozici poskytující skvělý výhled a agilní ovladatelnost tak, aby mohl každou zatáčku pokořit s jistotou. Cílem vylepšení motoru V4 pak bylo zabezpečit pružný přísun potřebného výkonu.
Naše nová Honda VFR800X Crossrunner všechny tyto cíle naplňuje a zároveň je věrná tradici strojů řady VFR tím, že nabízí škálu nejmodernějších technologií včetně LED světel, našeho systému nastavitelné kontroly trakce, či funkce automatického vypínání ukazatelů směru. Nás tento stroj svádí ke každodenním vyjížďkám a doufám, že stejné potěšení a zábavu vnese i do životů našich zákazníků.“

 

2. Informace o modelu

Srdcem modelu VFR800X Crossrunner je jeho 16-ventilový motor V4-VTEC DOHC s úhlem válců 90°. Tento motor se vyznačuje vysokým točivým momentem v nízkých a středních otáčkách pro plynulou a pohodlnou jízdu a zároveň zvýšeným maximálním výkonem oproti předcházejícímu modelu. Podobně jako nové VFR800F, i zde je nově použito uspořádání výfukového potrubí 4-2-1-1.
Majitel nové Hondy VFR800X Crossrunner navíc nově získává systém nastavitelné kontroly trakce Honda Selectable Torque Control system (HSTC) podobný tomu, kterým je vybaven větší sourozenec VFR1200X Crosstourer. Pokud systém zaznamená hrozící ztrátu trakce na zadním kole, okamžitě sníží přenos točivého momentu, aby se obnovila přilnavost pneumatiky. Systém HSTC nabízí dvě úrovně nastavení (plus možnost úplného vypnutí) a zvolený režim je zobrazen na LCD přístrojovém panelu.
Sugestivní hliníkový zdvojený rám je spojen s inovovaným pomocným rámem, zatímco jednostranné hliníkové kyvné rameno ­– další charakteristický prvek strojů VFR – je tužší a lehčí. Odpružení, které je vizuálně identické s modelem VFR800F, má u verze VFR800X Crossrunner delší zdvih; o 25 mm u dvoudílné teleskopické vidlice a o 28 mm v případě zadního tlumiče. Systém ABS je součástí standardní výbavy a přední 17 palcové kolo z lehké slitiny je opatřeno dvěma 310 mm kotouči s radiálně umístěnými čtyřpístovými třmeny.
VFR800X Crossrunner je skutečným zástupcem kategorie VFR – je to motocykl navržený pro maximální potěšení z jízdy, ke kterému však přidává styl, komfort a praktičnost. Sedlo je nyní nastavitelné do dvou výšek a standardní výbava zahrnuje například také rukojeti s 5-stupňovým vyhříváním či ukazatele směru s funkcí automatického vypínání vyvinuté společností Honda. Osobitý vzhled a prémiový charakter stroje podtrhuje nové osvětlení složené výhradně z LED diod.

 

3. Hlavní funkce

3.1 Vzhled a výbava

Ryze silniční stroj, na němž je i přes charakter řady „X“ patrná blízká příbuznost s modelem VFR800F. Celkový design modelu VFR800X Crossrunner se řídí mottem robustní kultivovanosti a svalnatý motor V4 je díky jeho minimalistickému stylu vystaven na odiv.
Vzhled tohoto stroje přebírá rysy z modelu VFR1200X Crosstourer. Důkazem toho je například efektivní štítek a kapotáž, či pevný „zobák“ nad krátkým předním blatníkem. Stroj nabízí dostatek místa spolujezdci a zadní madla jsou společně s úchyty kufrů elegantně integrována do zádi stroje. Olejová vana motoru je před odletujícími kameny chráněna přídavným krytem.
Výšku sedla lze nastavit buď na 815 mm, nebo na 835 mm, takže stroj se dokáže přizpůsobit širší skupině jezdců. Sedlo samotné se vyznačuje zúženou přední částí, díky které jezdec snáze dosáhne na zem. Při jízdě pak poskytuje větší komfort a jezdec má díky vzpřímené pozici lepší přehled o situaci kolem stroje.
Nová, 683 mm široká řidítka spolu s pohodlným sedlem a s umístěním stupaček dodávají jezdci nad strojem plnou kontrolu a usnadňují ovládání motocyklu v zatáčkách. VFR800X Crossrunner je snadno ovladatelný ve všech situacích a díky širokým řidítkům a nízké směrové setrvačnosti rychle reaguje i na agresivnější pokyny jezdce bez ohledu na to, zda se právě nachází na klikatých horských silnicích či v městské džungli.
Model VFR800X Crossrunner je vybaven ukazateli směru s funkcí automatického vypínání vyvinutými společností Honda. Tento systém byl zkonstruován tak, aby jezdce nijak nezatěžoval. Při své činnosti během zatáčení porovnává rozdíl v rychlostech otáčení předního a zadního kola (na základě údajů z čidel ABS) a podle toho stanoví, kdy stroj opět jede rovně a ukazatele směru je možné vypnout.  
Inovovaný LCD přístrojový panel je tvořen inverzním displejem s bílým LED podsvícením. Ukazatele rychlosti a otáček jsou umístěny vedle sebe; dále se na displeji nachází údaj o zařazeném rychlostním stupni, o spotřebě paliva a o dojezdu na palivo v nádrži, hodiny, údaj o venkovní teplotě a dvě denní počítadla ujetých kilometrů. Na displeji je rovněž zobrazován stav 5-stupňového vyhřívání rukojetí. Kompaktní klíč s vlnovitou vnitřní drážkou omezuje možnost odcizení stroje a podtrhuje jeho prémiový charakter.
Všechny mechanické součásti jsou světle stříbrné, zatímco kryty motoru a kol jsou v matně černém provedení, které kontrastuje s barvou kapotáže.
Model VFR800X Crossrunner bude k dispozici ve třech barevných provedeních:

 • červená Candy Arcadian Red
 • matná černá metalíza Matt Gunpowder Black Metallic
 • bílá perleťová Pearl Himalayas White

 

3.2 Podvozek

Nejdůležitější součástí filozofie VFR800X Crossrunner je agilní ovladatelnost, díky níž se tento stroj cítí stejně dobře na alpských silničkách i v rušných městských ulicích. Odpružení modelu Crossrunner je podobné tomu, kterým je vybavena Honda VFR800F pro modelový rok 2014, avšak 43 mm teleskopická vidlice Honda Multi-Action System (HMAS) má o 25 mm delší zdvih a je vybavena funkcí plynulé regulace předpětí pružiny a možností nastavení zpětného útlumu.
Zadní plynový tlumič HMAS je spojen se systémem Pro-Link a disponuje hydraulickou regulací předpětí pružiny, o 28 mm delším zdvihem a světlou výškou zvětšenou na 165 mm.  Nově navržené jednostranné kyvné hliníkové rameno Pro-arm má vyšší torzní tuhost a je lehčí, čímž vhodně doplňuje prémiový styl a funkčnost celého stroje.
Spodní části vidlice jsou složeny ze dvou dílů, což umožňuje instalaci nových radiálně umístěných čtyřpístových brzdových třmenů.
S vysokou přesností odlévané (Fine Die-Cast - FDC) duté hliníkové ráfky jsou opatřeny 310 mm brzdovými kotouči na předním kole a jedním 256 mm kotoučem na zadním kole.
Přední ráfek má rozměr 17M/C x MT3,50, zadní 17M/C x MT5,50. Obuty jsou do pneumatik 120/70 R17M/C (58V) a 180/55 R17M/C (73V).
Systém ABS je součástí standardní výbavy a přispívá k bezpečnému brzdění za každého počasí.
Dvojitý páteřový rám ze tříkomorových kosočtvercových hliníkových profilů zůstal nezměněn, využívá však inovovaný lehký litý hliníkový pomocný rám s integrovanými držáky kufrů. Sklon vidlice je 26°30" a závlek 103 mm. Rozvor kol činí 1 475 mm. Pohotovostní hmotnost je 242 kg.

 

3.3 Motor

Stejně tak jako agilní podvozek, také pružný a výkonný motor je důležitou součástí Hondy VFR800X Crossrunner. Kapalinou chlazený 16-ventilový motor DOHC 90° V4-VTEC se zdvihovým objemem 782 cm3 se vyznačuje vyšším výkonem a lepší dynamikou v nízkých a středních otáčkách. Maximálního výkonu 78 kW (106 k) motor dosahuje při 10 250 ot./min. a nárůst točivého momentu ve spodních a středních otáčkách je ihned postřehnutelný. Maximální hodnoty točivého momentu 75 Nm motor dosahuje při 8 500 ot./min.
Systém HYPER VTEC při nízkých otáčkách ovládá v každém válci pouze jeden pár sacích a výfukových ventilů a teprve s rostoucími otáčkami přepíná na všechny čtyři ventily. Přechod ze dvou na čtyři ventily byl pro rok 2015 vylepšen a společně s vyšším točivým momentem je výsledkem silný a zcela lineární zátah, jenž se promítá do okamžité akcelerace.
Vrtání a zdvih jsou 72 mm x 48 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 11,8:1. Systém elektronického vstřikování paliva PGM-FI – s průřezem škrticích klapek 36 mm – byl přemapován tak, aby odpovídal novým výkonovým parametrům motoru. Spotřeba paliva činí 5,3 l/100 km (dle WMTC). Nový výfukový systém 4-2-1-1 s centralizací hmoty byl uvnitř i zvenčí kompletně revidován s ohledem na vyšší točivý moment a na zachování vysokého výkonu při vyšších otáčkách. Kratší výfuková potrubí přispívají k rychlému zahřátí a tedy k vyšší účinnosti katalyzátoru.
Nový dvojitý chladič je menší a má vyšší hustotu chladicích žeber (toto konstrukční řešení bylo použito u homologačního závodního speciálu RVF RC45) a obě části chladiče jsou umístěny před motorem namísto po stranách, jak tomu bylo dříve. Motocykl je díky tomuto řešení užší a snáze ovladatelný. Vrchní chladič a vzduchovod (nacházející se vlevo od motoru) společně přivádějí souvislý proud vzduchu k velkému vstupnímu otvoru do vzduchové komory.
Systém nastavitelné kontroly trakce (HSTC) porovnává otáčky předního a zadního kola na základě údajů z bezkontaktních ABS senzorů; pokud prokluz zadního kola překročí nastavenou hodnotu, elektronická řídicí jednotka omezí vstřikování paliva a zapalování motoru, čímž dojde ke snížení točivého momentu potřebnému k plynulému obnovení přilnavosti.
Systém se ovládá tlačítkem na levé rukojeti a disponuje dvěma režimy plus možností úplného vypnutí. Při zapnutí zapalování je systém standardně přepnut do režimu 2 – maximální snížení točivého momentu. Z tohoto stavu je možné zvolit režim 1; v tomto režimu jsou zásahy systému menší a HSTC lze v případě potřeby úplně vypnout. Pokud je systém HSTC v činnosti, je o tom jezdec informován blikající kontrolkou „T“ na přístrojovém panelu.
Nabídka originálního příslušenství Honda zahrnuje rychlořazení. Tento systém je ovládán spínačem řazení spojeným s řadicí pákou a zapojuje se přímo do elektronické řídicí jednotky. Při řazení na vyšší rychlostní stupeň dojde ke krátkodobému zastavení vstřikování paliva a zapalování, díky čemuž je umožněno rychlé přeřazení. Systém funguje bezchybně při každodenních jízdách i na delších cestách, při kterých zmenšuje únavu, a umožňuje rychlejší řazení při sportovní jízdě s plným plynem.

 

4. Příslušenství

Nabídka originálního příslušenství Honda vyvinutého na míru pro nový Crossrunner zahrnuje:

 • Rychlořazení
 • Hlavní stojan
 • 29 litrové integrované kufry
 • 31 litrový horní kufr
 • 45 litrový horní kufr
 • Zadní nosič
 • Přední/boční ochranné trubky motoru
 • Mlhové světlomety
 • Vnitřní blatník na zadní kolo
 • 12V zásuvku
 • Alarm

 

5. Technické parametry

 
MOTOR
 
Typ
Kapalinou chlazený, 4-taktní, 16-ventilový 90°V-4 s rozvodem DOHC
Zdvihový objem
782 cm3
Vrtání x zdvih
72 x 48 mm
Kompresní poměr
11,8 : 1
Maximální výkon
78 kW při 10 250 ot./min. (95/1/ES)
Max. točivý moment
75 Nm při 8 500 ot./min. (95/1/EC)
Olejová náplň
3,9 l
PALIVOVÝ SYSTÉM
 
Karburace
Elektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže
20,8 l
Spotřeba paliva
5,3 l/100 km (WMTC)
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
 
Startér
elektrický
Kapacita baterie
12 V/11 AH (YTZ-12S)
Výkon alternátoru
427 W
HNACÍ ÚSTROJÍ
 
Typ spojky
Mokrá, lamelová s vinutými pružinami
Typ převodovky
Šestistupňová se stálým záběrem
Stálý převod
Řetěz s těsnicími O-kroužky
RÁM
 
Typ
Kosočtvercový; dvojitý páteřový rám z hliníku; bez otočného čepu
PODVOZEK
 
Rozměry (DxŠxV)
2 190 mm x 870 mm x 1 360 mm
Rozvor kol
1 475 mm
Úhel přední vidlice
26°30’
Závlek
103 mm
Výška sedla
835/815 mm
Světlá výška
165 mm
Pohotovostní hmotnost
242 kg
ZAVĚŠENÍ KOL
 
Typ Přední
43 mm HMAS teleskopická vidlice s plynulou regulací předpětí a s deseti polohami nastavení tlumicí síly, 131 mm pohyb v ose, 145 mm zdvih
Typ Zadní
Systém Pro-Link s plynovým HMAS tlumičem, 35stupňovým (dálkově hydraulicky ovládaným) nastavením předpětí a s plynulou regulací zpětného útlumu, zdvih osy kola 148 mm
KOLA
 
Typ Přední
10-paprskové, z lehké slitiny
Typ Zadní
10-paprskové, z lehké slitiny
Velikost ráfku Přední
17M/C x MT3,5
Velikost ráfku Zadní
17M/C x MT5,5
Pneumatika vpředu
120/70 R17
Pneumatika vzadu
180/55 R17
BRZDY
 
Systém ABS, typ
ABS (2-kanálový)
Typ přední
310 mm x 4,5 mm dva hydraulické kotouče s radiálně umístěnými 4-pístovými třmeny (*ABS) a s destičkami ze sintrovaného materiálu
Typ zadní
256 mm x 6 mm hydraulická s 2-pístovým třmenem (*ABS) a destičkami ze sintrovaného materiálu
PŘÍSTROJE A ELEKTRICKÁ VÝBAVA
 
Přístrojový panel
Ukazatel stavu paliva, spotřeba paliva, teplota vody, indikátor zařazeného rychlostního stupně, vyhřívání rukojetí ZAP/VYP, venkovní teplota a hodiny
Zabezpečovací systém
HISS
Světlomet
LED (dálkové-2 / tlumené-2), s rozšířením
Zadní světlo
LED světla
 
Veškeré parametry jsou předběžné a mohou být bez předchozího upozornění změněny.