Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Aktuality

Ducati bude mít na motorkách radar

Redakce MotoRoute, 18.4.2018

Značka Ducati přináší v rámci své strategie “2025 Safety Road Map” několik inovací. V první fázi bude do všech modelů montováno ABS fungující dobře i v náklonu. Dále Ducati testuje radarový systém, který bude v blízké době připraven do sériové výroby.

Systém nazvaný ARAS (Advanced Rider Assistance Systems), tedy pokročilý jezdcův asistenční systém, má významně zvýšit úroveň bezpečnosti při jízdě, a to díky řadě senzorů včetně radarových. Ty budou schopny poskytovat zpětnou vazbu o okolním prostředí a pomohou zabránit hrozící kolizi s překážkami nebo jinými vozidly.

Ducati systém vyvíjí od roku 2016 ve spolupráci s milánskou univerzitou. První studie vedly k vývoji výstražného systému založeného na zadním radaru, jenž byl schopen identifikovat vozidla v mrtvém úhlu, nebo vozidla blížící se zezadu velkou rychlostí. Na základě výzkumu zažádali vývojáři o patent a svou práci prezentovali na sympóziu IEEE (Intelligent Vehicles Symposium) v červnu 2017 v kalifornském Redondo Beach.

V témže roce Ducati vybrala technologického partnera pro zavedení do sériové výroby, spolu s doplněním druhého radaru vpředu. Systém bude dodávat data adaptivnímu tempomatu, umožňujícímu jezdci nastavit udržování vzdálenosti od vozidla před ním a varovat v případě hrozícího nebezpečí. Všechny uvedené asistenční systémy budou spolu s pokročilým uživatelským rozhraním k dispozici na modelech 2020.
 
Již zmíněný první krok strategie Ducati byl už realizován a zahrnuje zavedení systému Bosch ABS Cornering do celé produktové řady. Systém nejen zvyšuje bezpečnost, ale i zvyšuje účinnost brzdění. Udržuje totiž maximální brzdný účinek i v náklonu a zásadně snižuje riziko pádu. V současnosti se systém zavádí i u řady Scrambler, zatím v nejvyšším modelu 1100.