Nacházíte se: CESTOVATELSKÁ PORADNA / Cestovatelská a expediční výbava

Google a GPS

14.11. 2009

sertraline alcohol memory loss

sertraline and alcohol reddit

 

Skončily Vánoce, změnil se letopočet a uplývajícími dny nového roku v kalendáři se blíží ta chvíle, kdy zase sedneme na motorky a vyrazíme na výlety a také pomalu začínáme přemýšlet, kam letos vyrazit na našich jednostopých miláčcích na dovolenou.

Možná mnoho z vás zná program Google Earth, který nám umožňuje prohlížet a hledat různá místa na světě. ( www.earth.google.com ) Tento program umožňuje najít i ta místa o kterých jste četli, nebo slyšeli od kolegů motorkářů a to pouze se znalostí názvu místa, které hledáte. Možná jste si již říkali, jak by bylo fajn, kdyby bylo možné tyto nalezená místa si někam uložit a na cestě nechat navigaci, aby vás k těmto nalezeným místům zavedla. A tato možnost existuje. V tomto článku najdete návod na to, jak tato nalezená místa najít a uložit v Google Earth, zkonvertovat do formátu vaší navigace, uložit v Map Source a následně odeslat i do navigačního přístroje. Popsaný postup je demonstrovaný pro Garmin, ale program pro konverzi bodu umí pracovat i s formátem navigací TomTom, dále OZI EXPLORER a MAP TECH. Konverzní program umí pracovat i s daty z vašich cest, tedy lze konvertovat záznamy tras z navigace GARMIN do TomToma (a naopak), jakož i do formátů zmíněných výše. Konverzní program je z řady free programů, takže jejich stažením a uložením do počítače se nedopouštíte žádného porušení zákonů. Program pro tuto konverzi najdete na webu.

Postup, který je dále popsaný, jsem si sám několikrát vyzkoušel a vím, že kdekoliv na mých cestách mě dokázal takto konvertovaný bod přivést s přesností na několik málo metrů.

1.fáze

Jak celý proces ale probíhá? Je to vcelku jednoduché. Pokud nemáme, tak provedeme instalaci programu Google Earth (viz odkaz výše). Po jeho nainstalování zadáme do levého horního řádku místo, které hledáme –popisek číslo 1). Google Earth provede vyhledání a zobrazení místa, které hledáme. Pokud je míst se stejným jménem více, GE nám nabídne výběr z těchto míst a po potvrzení toto vybrané místo opět zobrazí. Po zobrazení hledaného místa – popisek č.2 – použijeme nástroj v horní liště označený „přidat“ a pokyn „značka místa“ ( klávesová zkratka  Ctrl + Shift + P ), případně použijeme ikonu „žlutého špendlíku“ v horní liště a na vybrané místo následně umístíme značku, kterou pojmenujeme dle svých představ (potřeb). Tato značka se nám zobrazí v levém sloupci – popisek 4). Takto můžeme pokračovat s ukládáním a popisováním všech nalezených míst, které bychom rádi na dovolené, či výletě našli.

2.fáze

Po skončení ukládání všech hledaných míst následuje druhá fáze. Najedeme myší na uložené místo a pravým tlačítkem otevřeme nabídku – popisek číslo 3). Vybereme položku „uložit místo jako“ a po odkliknutí se otevře okno pro ukládání. V dolním řádku otevřeme volbu formátu a vyberete formát „KML“. Potom najdeme složku, kterou jste vytvořili pro ukládání těchto míst, a položku uložíme. Takto postupujeme se všemi uloženými položkami. 

3.fáze

            Otevřeme program pro konverzi uložených položek a pomocí ikony „open“ otevřeme dialogové okno – popisek číslo 4). V dolním řádku vybereme formát (je úplně dole) „GOOGLE  POINTS (*.KML) a zobrazí se nám všechny uložené položky, které jsme v Googlu Earthu našli, vybrali a uložily. Položku otevřeme a zvolíme uložení položky ve formátu naší navigace, nebo v programu se kterým budeme pracovat – popisek číslo 5). V tomto případě je to formát „GARMIN DATABASE WAYPOINTS (*.GDB)“. Položku uložíme do složky, kterou jsme vytvořili pro tyto konvertované položky.

4.fáze

            Po spuštění softwaru pro komunikaci s navigací (u GARMINU je to MapSource) použijeme tlačítko „soubor“ a položku „otevřít“. Najdeme si složku s uloženými položkami a vybereme si jednu a označíme ji – popisek číslo 6)

            Vybraná položka se nám zobrazí v záložce „trasové body“. Pokud ji otevřeme, máme k dispozici dialogové okno, kde můžeme změnit popisek položky, upravit symbol položky a nechat si ji zobrazit na mapovém podkladu – popisek číslo 7).

Po zvětšení potom vidíme, že poloha, kterou jsme našli v Google Earthu je naprosto shodná s polohou, která se nám zobrazí v mapovém podkladu MapSource – popisek číslo 8).navigace Vlašim

5. fáze

Před cestou vybereme položky, které nás zajímají – popisek číslo 9) a pomocí dialogového okna pro odesílání dat do navigace tyto vybrané položky odešleme do navigace. Po odeslání položek do navigace lze tyto body zobrazit v „menu“ položka „body“, kde vybereme hledanou položku – foto číslo 1), položku lze pomocí pokynu pro zobrazení v mapě - foto číslo 2), nechat zobrazit na navigaci –foto číslo 3) Chceme-li provést navigování na vybranou položku, tak pomocí tlačítka pro novou trasu „NAV“ zvolíme v nabídkovém menu „navigovat VLASIM“ – foto číslo 4). Po zvolení následuje výpočet trasy z aktuálního místa do cílového místa – Vlašimi – foto číslo 5)


 

 


Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor