Nacházíte se: ÚVODNÍ STRANA / Aktuality

Hlas rozumu z Bruselu?

Filip Tichý, 1.7.2011

Zatímco naši politici jdou spíše cestou represe a utahování šroubů, v Belgii se podařilo navrhout řadu zákonů, které pomáhají motorkářům a přibližují legislativu realitě. Že by to bylo tím, že belgický král je taky motorkář?

Jízda mezi pruhy
Bude povolena jízda mezi pruhy v dopravních zácpách. Rychlost motorky nesmí překročit 50 km/h a motocyklista nesmí míjet okolní auta rychlostí větší než 20 km/h. Taková jízda bude také povolena pouze mezi dvěma pruhy nejvíce vlevo, navztahuje se tedy na jízdu po krajnici.

Pruhy vyhrazené pro autobusy
Motocykly budou moci jezdit v pruzích určených pro autobusy a taxi.

Parkování na chodníku
Ve městech mohou motocykly a skútry parkovat i na chodníku, pokud neomezují chodce a pokud ponechají volnou šířku chodníku 1,5 metru.

Vození dětí
Na místě spolujezdce bude možné vozit děti starší osmi let, děti od 3 do osmi let lze převážet jen ve speciálních sedačkách a na motocyklech do 125 ccm

Povinná ochranná výbava
Kromě přilby budou muset motorkáři mít i další ochranné vybavení jako rukavice, bundu s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty a boty kryjící kotníky.

Co dodat na závěr? Zdá se, že v Belgii politici dokážou moudře reagovat na stávající stav věcí. Lidé už mezi pruhy či v pruzích pro autobusy stejně dávno jezdí - protože je to zkrátka rozumné a nikomu tím neuškodí, ani nikoho nezpomalí. To samé platí pro parkování na chodníku.
 

Zveřejněno se svolením zdroje - motodenik.cz


Vaše názory

K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor