Nacházíte se: CESTOVATELSKÁ PORADNA / Cestovatelská a expediční výbava

Odolný mobil Evolve Surviror

18.11. 2009

lamictal pregnancy

lamictal pregnancy folic acid click here

 

Test outdoorového mobilního multifunkčního telefonu Evolve Survivor
 
Když vyjedeme na cesty a to nejenom tam, kde lišky dávají dobrou noc, tak jedním z takřka nepostradatelných společníků na těchto cestách je mobilní telefon. Je však také pravdou, že tito naši telefonní společníci na cestách hodně trpí. Změny teplot, vlhkost, prach, sluneční svit a sem tam i nešikovné ruce, které telefon pošlou na zem. A tak se mnozí z nás vrátili z cest bohatší o mnoho zážitků, avšak chudší o své mobilní telefony. A tato ztráta může hodně bolet a to nejenom finančně, neboť to, co je drahé, tak to jsou informace a data, která v telefonu máme obsažena. Jak tento problém vyřešit? Zdá se, že je to problém řešitelný za přijatelných finančních nákladů.
Letos jsem měl možnost testovat některé prvky cestovatelské výbavy na měsíčním pobytu na Ukrajině a jedním z testovaných výrobků byl mobilní telefon Evolve Survivor, který poskytla společnost Abacus Electric, s.r.o.  Telefon mi přišel poštou a tak jsem si rozbalování užíval, skoro jako by byly Vánoce. V balení jsem našel nejenom samotný telefon, který pro kombinaci žluté barvy a černých pogumovaných ploch nešlo přehlédnout, ale také sluchátka, dobíječku a datový kabel pro připojení mobilního k počítači. Kompletuji telefon vložením SIM karty, vkládám baterii, která je v těle telefonu „uzamčena“ dvěma velkými otočnými šrouby. Telefon je velice pevný, v ruce se ani při mačkání nijak nevrže, ani se nekroutí. Jeho velikost a váha nijak nevybočují z řady, a pokud jste příznivci exaktních čísel, tak tady jsou. Váha telefonu je 138g a rozměry v mm jsou 53x115x24. Když už jsme u těch konkrétních dat, přidávám i další, které jsou na cestách podstatné: provozní teplota telefonu je od -20C do 60C, provozní výdrž je až neuvěřitelná a dle výrobce se pohybuje od 240 do 450 hodin. je faktem, že jsem telefon nemusel během 14 dní dobíjet a to při běžném provozu, tedy několika SMS-sek denně a několika hovorů. A jako malý bonus je menu v češtině. Ale najdete zde angličtinu, a pokud jste příznivci polštiny, tak tu také. J

 

Zapínám telefon stiskem tlačítka, a aby měl dost energie na můj průzkum, tak také používám nabíječku. Zde si však neodpustím poznámku, která směřuje ke všem výrobcům všeho, co je nutno dobíjet. Opravdu by byl tak velký problém, aby všechny přístroje měly jeden společný konektor? I na tomto telefonu je použit zcela atypický konektor jakéhosi placatého provedení a to nejenom pro nabíječku, ale také pro sluchátka. Takže nečekejte, že si budete moci koupit kvalitnější sluchátka s jackem, abyste si večer mohli vychutnat poslech muziky z vestavěného rádia, nebo z hudby, kterou si ve formátu MP3 můžete uložit na datovou kartu telefonu. 
Nicméně abych nevyvolal dojem, že přiložená sluchátka nejsou dobrá. Jsou, nebo jsou dobrá alespoň na cestách, kde nebudete řešit basy a výšky a budete rádi, že si můžete poslechnout hudbu. Jde jenom o onu kompatibilitu. J
Rozsvítil se displej telefonu a tak se vrhám na průzkum toho, co telefon nabízí. Dříve, než budete zklamáni tím, že telefon není našlapaný všemi možnými funkcemi, na které jsme zvyklí, tak si musíme ujasnit, k čemu vlastně mobilní telefon na cestách potřebujeme. Pokud to mohu definovat ze svého pohledu a netvrdím, že je to ten nejsprávnější či nejpravdivější pohled, tak se domnívám, že na cestách mobilní telefon potřebujeme k občasnému telefonování, více k napsání SMS-sek a někteří třeba k poslechu hudby, když se večer zavrtáte do spacáku a chystáte se usnout. Určitě nejsou na cestách nutní pomocníci, které máme standardně v normálním životu k ruce, jako je rozsáhlý emailový klient, kalendář, poznámky a další aplikace, které používáme v běžném životě. Na cestách, domnívám se, nepotřebujeme tuto plnou výbavu. A z tohoto pohledu se také na softwarové vybavení Evolve Surviror dívám a posuzuji ho. V telefonu nacházím všechny standardní možnosti nastavení a personalizace telefonu. Tedy vyzvánění, oznámení příchozích zpráv a další, na které jsme zvyklí.  Pročítám návod a tak vám mohu prozradit, že naleznete adresář s kapacitou 300 kontaktů a 100 SMS. Z ostatních aplikací naleznete tyto: již zmíněné FM rádio, které fungovalo velice dobře, MP3 přehrávač, dále budík, poznámkový blok, hodiny, stopky, kalkulačku a také čtyři hry, kdybyste se na cestě nudili.
Když jsem u popisu telefonu a jeho funkcí, tak nemohu zapomenout na ty, které tento telefon posunují někam jinam. Kam? Z relativně „obyčejného“ telefonu, který je vybaven odolností proti vodě, prachu a pádu se stává díky těmto funkcím plnohodnotný cestovatelský společník.
Na zadní straně telefonu najdete kruhový displej, který v sobě ukrývá zajímavé a také prospěšné funkce. Najdete zde: teploměr, tlakoměr (barometr), výškoměr (v metrech nad mořem), kompas. Když strávíte chvíli s návodem, což vřele doporučuji, podaří se vám uvedené funkce, vyjma teploměru, zkalibrovat a budete tak mít přehled o hodnotách, které se na cestách mohou hodit.  Mezi jednotlivými funkcemi se přepínáte pomocí malého tlačítka. Je skutečností, že tlačítko je opravdu malé, na straně druhé ho nebudete používat až tak často, aby to bylo na závadu.
Z nestandardní výbavy už zbývají dvě pomůcky. Jednou je svítilna, druhou laserové ukazovátko. Obě tyto svítilny lze používat i při vypnutém telefonu. Drobnost, ale potěší. Možná si položíte otázku, k čemu je laserové ukazovátko na outdoorovém telefonu. Abych byl upřímný, tak nevím. já ho používal k ukazování něčeho zajímavého, když jsem si povídal třeba u večerního ohně. Ale jinak nevím. Pokud na to přijdete, napište. Ale na straně druhé, svítilna opravdu fungovala a tak se noční cesta z a do stanu stala pohodovou.
Jak jsem se zmínil, měl jsem Evolve Surviror k dispozici na test po dobu jednoho měsíce a musím konstatovat, že jsem byl naprosto spokojený. Telefon přežil všechny nástrahy, které mu pobyt a Ukrajině přinášel a to jak poměrně nízké noční teploty, tak i telefonování za hustého deště, či pobyt v kufru na rozbitých Ukrajinských cestách. V kostce řečeno – přežil vše a nevykázal za celou dobu jediný problém. Domnívám se, že za cenu, za kterou tento telefon pořídíte, bez korunky za 4.000,-Kč (3.999,-Kč) máte telefon, který přežije vše, co mu může cestování připravit a vy se tak vrátíte bohatší nejenom o ony cestovatelské zážitky, ale také se budete vracet i s funkčním telefonem. A co si přát více?
Nakonec, podívejte se na obrázek, který dokládá, že jeho odolnost je opravdu vysoká.  A byl tam docela dlouho.
 
 Tento přístroj můžete zakoupit v našem e-shopu ZDE.